kapat ikonu

Üniversite mezunlarının istihdam oranı yüzde 70'ten fazla

İŞKUR Genel Müdürü Uzunkaya, üniversite mezunlarının istihdam oranının yüzde 70’lerin üzerinde olduğunu söyledi.

Üniversite mezunlarıyla ilgili zaman zaman birilerin umutsuz havalar vermeye çalıştığını anımsatan İŞKUR Genel Müdürü Uzunkaya, üniversite mezunlarının iş gücü piyasasına katılım oranının yüzde 80, istihdamdaki oranının ise yüzde 70'lerin üzerinde olduğunu açıkladı.
 
MERKEZLERİN SAYILARI ARTIRILACAK
 
Erzurum Valisi Seyfettin Azizoğlu ve Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen'in katılımıyla Yakutiye ilçesindeki Erzurum Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü hizmet binasının açılışını yapan Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) Genel Müdürü Cafer Uzunkaya, İş ve Meslek Danışmanlığı hizmetlerini 30'a yakın Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüklerinde yürüttüklerini ifade ederek bu merkezlerin sayılarını artıracaklarını söyledi.
 
Uzunkaya, Erzurum'da "Bu fuarda iş var" sloganıyla 7. Erzurum İstihdam Fuarı ve Kariyer Günü etkinliğini gerçekleştirdiklerini hatırlatarak, Erzurumluların, lise ve üniversite öğrencilerinin fuarı gezip iş gücü piyasasıyla ilişkiyi ve beklentilerini görme imkânının yanında meslek ve iş danışmanları ile görüşme yapacağını dile getirdi.
 
ÇALIŞMAK İSTEYENLERE NİTELİK KAZANDIRILIYOR
 
Niteliksiz olup da çalışmak isteyenlere hem nitelik kazandırmak hem de iş imkânı sağlamayı hedeflediklerini vurgulayan Uzunkaya, açılışı gerçekleşen binanın içinde İş kulüplerinin olduğunu ve bunların daha ayrıntılı geniş çapta meslek danışmalığı hizmetlerinin icra ettiğini bildirdi.
 
İŞ VERENLE İŞÇİ AYNI MASADA BULUŞUYOR
 
Uzunkaya, burada toplumun her kesiminden gruplara, öğrencilere, meslek seçiminden alan seçimine, öz geçmiş doldurmadan mülakat tekniklerine kadar bilgiler paylaşıldığını anlatarak, işverenle aynı masada buluşturup ciddi anlamda iş gücü piyasasına girişlerinin kolaylaştırıldığını aktardı.
 
ÜNİVERSİTELİLERİN İSTİHDAMDAKİ ORANI YÜZDE 70
 
Üniversite mezunlarının istihdamı ile ilgili önemli bilgiler de paylaşan Uzunkaya, Türkiye'de üniversite mezunlarıyla ilgili zaman zaman birilerinin umutsuz havalar vermeye çalıştığını, anımsatarak, üniversite mezunlarının iş gücü piyasasına katılım oranının yüzde 80, istihdamdaki oranının ise yüzde 70'lerin üzerinde olduğunu yineledi.Uzunkaya, bu oranın fevkalade ciddi bir oran olduğuna dikkati çekerek, iş gücü piyasasında nitelik sorununun üniversite mezunlarında belli oranda halledildiğinden dolayı önemine vurgu yaptı.
 
‘’İŞ YERLERİNDE HANGİ NİTELİKTE ELEMANA İHTİYAÇ OLDUĞUNU BİLİYORUZ’’
 
Üniversite öğrencilerinin bu süreçte iş kulüpleriyle olmasının ve kendilerinin yapılan programlarına katılmasının çok büyük anlamı olduğunu belirten Uzunkaya, istihdam alanındaki diğer çalışmalarına da işaret ederek iş gücü piyasası araştırmalarında 90 binin üzerindeki iş yerinde Türkiye'de yüz yüze görüşme suretiyle hangi il ve ilçede, hangi vasıfta, hangi nitelikte elemana ihtiyaç olduğunu bildiklerini kaydetti.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol