kapat ikonu

Üniversite mezunlarına 720 TL ödenecek

İstihdamı arttırmak ve işsizliği azaltmak için harekete geçen hükümet, bu yıl içerisinde yaklaşık 880 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

  • Gündem
  • 20 Ocak 2017 22:54
  • Son Güncelleme: 21 Ocak 2017 00:05

Üniversite mezunlarına istihdam alanı yaratmak için yoğun bir çaba sarf eden yetkililer, her üniversite mezunu için ilk yıl asgari ücretin yarısı olan 720 lirayı, ikinci yıl ise yüzde 25’ini işverene ödemeye hazırlanıyor.

Türkiye’deki işsizlik oranı Ekim 2016 yılı itibarıyla son dönemlerin en yüksek seviyesine ulaştı. Küresel krizin meydana geldiği 2009 yılından bu yana işsizlik seviyesi ilk kez yüzde 11.8 oranını gördü. Türkiye ekonomisi son 1 yıllık süre içerisinde yalnızca 411 bin kişiye istihdam alanı yaratabildi. Öte yandan işsiz sayısı 500 bin kişi artarak 3 buçuk milyon seviyelerine ulaştı.

Hükümet 5 milyar lira destek sağlamaya hazırlanıyor

İşsizlik oranındaki bu artışı durdurmak için çözüm yolu arayan hükümet süreci yakından takip ediyor. Bu noktada devreye giren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yetkilileri, geçtiğimiz günlerde yaptığı açıklamada 880 bin kişinin istihdam edilmesi için yeni bir programın devreye gireceğini belirtti.

Tam zamanlı işbaşı eğitim programına katılacak olan kişilere 11 ay süreyle aylık bin 404 lira ödeme yapılacak. Program süresi boyunca kişilerin Genel Sağlık Sigortası primleri İŞKUR tarafından ödenecek. Bu doğrultuda devlet, programa dahil olan kişilere bir yılda 5 milyar lira yatırım yapacak.

İşbaşında eğitim programına katılmak isteyen kişiler eğitim almak istedikleri işyerini kendileri bulabileceği gibi İŞKUR’dan da kendilerine uygun bir iş yeri bulmalarını talep edebilecek.

Eğitim programına katılan kişiler hem iş öğrenip hem de para kazanabilecek. Böylece işverenler de kalıcı eleman ihtiyacını kolaylıkla karşılama fırsatı yakalayabilir. Üstüne üstlük işverenler hiçbir ücret ödemeden aradığı niteliklere sahip elemanı bulmuş olacaklar. Devletin işverenlere desteği ilk yıl için asgari ücretin yarısı olarak belirlenirken, ikinci yıl bu oran yüzde 25 seviyesine düşmektedir. İşbaşında eğitim programının ise kısa süre içerisinde uygulanması planlanıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol