kapat ikonu

Ülkede yenilenebilir enerji yatırımı için yüksek iştah var

EY Türkiye Enerji Sektör Lideri Baykuş, Türkiye’nin rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında cazip yatırım fırsatları sunduğunu anlattı.

  • Sektörel
  • 04 Ocak 2019 22:10
  • Son Güncelleme: 04 Ocak 2019 22:56
EY Türkiye Enerji Sektör Lideri Erkan Baykuş, 2018 değerlendirmelerini ve 2019'a ilişkin beklentilerini paylaştı. Baykuş, Türkiye'de enerji piyasası için 2018'in, öngörüldüğü gibi dalgalı geçtiğini dile getirerek, geçen sene Türkiye'nin ilk nükleer güç santrali projesi Akkuyu NGS'nin inşasına resmen başlanması, TANAP ve STAR Rafinerisi'nin açılması, ilk yerli sondaj gemisinin Akdeniz sularında petrol ve doğal gaz aramaya başlaması gibi sektörde tarihî olayların yaşandığını hatırlattı.
 
PROJE BAZLI TEŞVİK SİSTEMİ’NDEN 23 PROJE YARARLANMAYA HAK KAZANDI
 
Baykuş, öte yandan Enerjisa Enerji AŞ'nin halka arzının tamamlanmasıyla birlikte yerli ve yenilenebilir kaynaklardan elektrik üretimini fazlalaştırmaya yönelik dönüşüm çalışmaları da yürütüldüğünü vurguladı. 2018 yılında enerjide yeni teknoloji ve depolama tesisi yatırımlarının da desteklendiğine dikkati çeken Baykuş, hayata geçirilen Proje Bazlı Teşvik Sistemi'nden de 23 projenin yararlanmaya hak kazandığını anımsattı.
 
TÜRKİYE YENİLENEBİLİR ENERJİ ÜLKE ÇEKİCİLİĞİ ENDEKSİ’NDE 17. SIRAYA YÜKSELDİ
 
EY tarafından hazırlanan Yenilenebilir Enerji Ülke Çekiciliği Endeksi'nde, 2010 yılında 27. sırada olan Türkiye'nin geçen sene 17. sıraya kadar yükseldiğini belirten Erkan Baykuş, Türkiye'nin yenilenebilir enerjide daha fazla yabancı yatırımcının ilgisini çektiğini dile getirerek, ülkenin yerli ve yabancı yatırımcılar için özellikle rüzgâr ve güneş enerjisi alanlarında cazip yatırım fırsatları sunduğunu vurguladı.
 
TOPLAM KURULU GÜÇLERDE ARTIŞ OLABİLİR
 
Baykuş, ihalelere yüksek miktarlarda talep gelmesini, Türkiye'de yenilenebilir enerji alanında yatırım ve uygulamalar için yüksek bir iştah olduğunun göstergesi olduğunu niteleyerek, sektör raporlarındaki iyimser senaryolara göre, 2019 yılında işletmeye girmesi beklenen kamu ve özel sektöre bağlı lisanlı ve lisanssız yenilenebilir enerji üretim tesislerinin toplam kurulu güçlerinde bir artışın olabileceğini bildirdi.
 
Yenilenebilir enerjinin, önümüzdeki dönemde işletmeye girecek kurulu güçler arasında diğer kaynaklara göre önde yer alacağını dile getiren Baykuş, raporlarda; 2019 sonunda kurulu gücün 2018'e kıyasla termik kaynaklarda 100 megavat, hidrolik kaynaklarda bin 435,5 megavat ve yenilenebilir kaynaklarda bin 940,2 megavat artmasının öngörüldüğünü ifade etti.
 
SEKTÖRDE İSTİHDAM ARTACAK
 
Baykuş, Türkiye'nin yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanım potansiyelinin yüksek olduğu ülkeler arasında üst sıralarda yer aldığını anımsatarak, son dönemlerde bu sektöre yapılan yatırımların, gelecek senelerde Türkiye'de yenilenebilir enerji alanında gerçekleşecek istihdam düzeyinin artacağı sinyalini verdiğini ileri sürdü.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol