kapat ikonu

Ülke Kredi Notları Kim Tarafından Neye Göre Belirleniyor?

Ülkelerinde borçlanma aşamalarında kredi notuna bakılıyor. Bu süreçte ülkelerin kredi notunun kim tarafından belirlendiği ise merak ediliyor.

  • Kredi
  • 20 Mayıs 2019 01:02
Dünya üzerinde üç farklı ve büyük kredi derecelendirme kuruluşu bulunuyor. Kredi notları ülkelere bu değerlendirme sonrasında veriliyor. Bu süreç içerisinde ülkelerin bazı kriterleri göz önünde bulunduruluyor. Bunlar arasında ülkelerin ekonomisi, yaptırım yapılıp yapılamayacağını gözler önüne seriyor.
 
Ülkeleri Hangi Kurumlar Değerlendiriyor?
 
Özellikle ülkemizde son yıllarda yaşanan ekonomik sorunlar ve buna bağlı olarak meydana gelen çeşitli gelişmeler ülke notlarının önemini bir kez daha gündeme getirmektedir. Dünya üzerinde ülkelerin ekonomik durumları ile ilgilenerek detaylı bir inceleme yapan üç farklı kurum bulunmaktadır. Bu kuruluşların en önemli ortak noktası ise ABD merkezli olarak faaliyet göstermeleridir diyebiliriz.
 
Kredi Derecelendirme Süreci Nasıl İşler?
 
Belirtilen kurumların yaptıkları incelemeler çeşitli ayrıntılara bağlı olarak gelişme göstermektedir. Bunun için ülkelerin risk endeksleri göz önünde bulundurulur. Toplam 185 ülke için ekonomik ve politik istikrarın nasıl sağlandığı detaylı bir rapor üzerinden incelemeye alınır. Özellikle devletlerin ticaret kredi riski bu süreç içerisinde referans olarak gösterilebilir.
 
Ülkelerin kredi notunu incelemelerin ardından belirleyen üç kuruluş şu şekilde sıralanabilir; Standart & Poor's, Fitch Rating ve Moody's olarak ifade edilebilir. Bu kuruluşların ülke raporlarını detaylı bir şekilde değerlendirmelerinin ardından görüşler çerçevesinde bir karar alınarak kredi notu belirlenmektedir. Bu kredi notuna bakılarak ülkenin detaylı bir değerlendirmeden sonra gerekli yatırımları yapmaları önerilir. Her ülkenin notu birbirinden ayrı standartlara bağlı olduğu için değişiklik gösterebilir.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol