kapat ikonu

ULAK, yerli ve millî ‘MAYA’ geliştirdi

ULAK Müdürü Balcı, şirketin MİLAT Ar-Ge Projesi'nin ilk etap ürünleşmesini sağlayarak MİLAT Ağ Yönetim ve Analiz Sistemi'ni (MAYA) geliştirdiğini duyurdu.

Şirket, ‘’Türkiye'nin 5G ve Ötesine Doğru İletişim Gücü" sloganıyla geçen senenin ağustos ayı tarihi itibarıyla faaliyetlerine başladı. ULAK Haberleşme AŞ Genel Müdürü Metin Balcı, şirketin baştan sona millî ve yerli geniş bant iletişim altyapısı için somut adımlar atmayı sürdürdüğünü kaydederek, Evrensel Hizmet Projesi kapsamında yaklaşık 450 sahada aktif olarak kullanılan ULAK baz istasyonlarının yakın zamanda ticari şebekelerde de kullanıma gireceğini açıkladı.
 
‘’MAYA’’ GELİŞTİRİLDİ
 
Balcı, 6 ay içinde bin yerleşim yerine ulaşmayı hedeflediklerini anlatarak, şirketin, geçtiğimiz bir yıl içinde ULAK baz istasyonlarının yanında 5G'nin de en önemli teknolojilerinden kabul edilen Yazılım Tanımlı Ağlar (SDN) ve Ağ Fonksiyonlarının Sanallaştırılması (NFV) teknolojilerini yoğun olarak kullanan MİLAT Ar-Ge Projesi'nin de ilk etap ürünleşmesini sağlayarak MAYA'yı geliştirdiğini bildirdi.
 
ANLIK İHTİYAÇLARA GÖRE YÖNETİLME İMKÂNI YARATIYOR
 
MAYA'nın yerli ve millî üretildiğine dikkati çeken Balcı, yazılım tanımlı ağ teknolojileri kullanılarak oluşturulan geniş alan ağları üzerinde merkezî yönetim, gözlem ve denetim, şifreli ve kriptolu haberleşme, mesaj filtreleme, servis kalitesinin ve trafik akış rotalarının ağın anlık ihtiyaçlarına göre yönetilme imkânları yarattığını belirtti.
 
MAYA, CANLI SİSTEMLERDE GÖZLEM SÜRECİNE BAŞLADI
 
Geniş alan ağ ürünleştirme çalışmalarının yanında MAYA sistemlerinin veri merkezlerinde, lokal şebekelerde ve kritik altyapıların şebekelerinde kullanımına yönelik ürünleştirme çalışmalarının sürdüğünü dile getiren Balcı, MAYA'nın yurt sathına yayılmış büyük kurumsal şebekelerde kurularak, canlı sistemlerde gözlem sürecine başlandığını aktardı.
 
KURUMLAR ARASI GÜVENLİ HABERLEŞME SAĞLAYACAK
 
Balcı, kurumların ilgili, ilişkili ve bağlı kuruluşları arasında güvenli haberleşme sağlayacak bu sistemin, bir yandan da iletişim ortamından bağımsız şekilde internet ve LTE gibi farklı sistemler üzerinde çalışarak, beklenmedik durumlarda haberleşmenin devamlılığını sağlayacağından bahsetti.
 
5G ALTYAPISI İÇİN DE TEMEL OLUŞTURACAK
 
MAYA sistemlerinin, ulusal güvenliğin önemli bir parçası olan siber güvenliği, belli düzeylerde gerçekleştirilen cephe savunmasından millî olarak belirlenmiş bir siber satha yayarak, ağdaki her noktada etkin savunma ve gözlem yetenekleriyle siber güvenliği yükseltilmiş bir altyapı yaratacağını ileri süren Balcı, MAYA'nın sağladığı teknolojik imkânların, yerli ve millî 5G altyapısı için de temel oluşturmasının öngörüldüğünü vurguladı.
 
Balcı, ULAK’ın haberleşme ekosistemiyle beraber gerçekleştirdiği 5G çalışmalarında da şebekenin, MAYA ile kontrol edilecek şekilde tasarım ve geliştirme sürecinin sürdüğünü anımsatarak, yerli ve millî MAYA'nın kendi sisteminde belli bir kullanım yeri bulmasını takiben, yurt dışı pazarlara da açılması ve patentli, özgün yetenekleriyle belli bir pazar payı elde etmesinin hedeflendiğini söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol