kapat ikonu

Ukrayna'da Siber Saldırı Durduruldu!

Ukrayna hükümeti tarafından bir süredir siber saldırı mücadelesi veriliyordu. Devlet kurumlarına yönelik artan saldırılara yapılan müdahaleler sonrasında bugün itibariyle saldırının durdurulduğu açıklandı.

Ukrayna hükümeti tarafından bir süredir siber saldırı mücadelesi veriliyordu. Devlet kurumlarına yönelik artan saldırılara yapılan müdahaleler sonrasında bugün itibariyle saldırının durdurulduğu açıklandı.
 
Ukrayna hükümeti bir süredir siber saldırıların etkisindeydi. Bu süreç içerisinde devlet kurumlarına ve özel işletmelere yönelik saldırılar gerçekleştirilmişti. Yapılan müdahalelerde siber saldırıların kontrol altına alınması için büyük bir çaba gösterilmişti. Ukrayna hükümeti tarafından sonunda bir açıklama yapıldı ve siber saldırılar için verilen mücadelenin tamamlandığı açıklandı. Uzmanlar tarafından yürütülen çalışmalar sonrasında saldırılar geri püskürtülerek sonlandırılmış oldu.
 
Stratejik kurumların saldırılardan olumsuz bir şekilde etkilendikleri belirtilmişti. Bu durum sonrasında tekrar olağan çalışma düzenleri içerisine girdikleri tespit edildi. Çalışmalar kaldığı yerden devam ederken teknolojik saldırılar konusunda herhangi bir endişe kalmadı. Uzmanlar saldırlar sonrasında kaybedilen bazı verilerin olduğunu dile getirdiler. Bunun ardından çalışmalar kaybedilen verilerin tekrar kazandırılması için devam ediyor. Henüz saldırıların kaynağı belirlenmedi. Güvenlik kurumu saldırıların kaynağının belirlenmesi için çalışmalara devam ederken saldırının amacı hakkında da bilgi sahibi edinilmesi planlanıyor.
 
Saldırı ilk aşamada devlet kurumlarının resmi internet sitelerini hedef almıştı. Sonrasında işlemlerin gün içerisinde aktif bir şekilde yapıldığı banka ve büyük şirketler ve sonrasında özel kurumların saldırılardan nasibini aldığı öğrenildi. Saldırıların devam ettiği süre boyunca herhangi bir işlem yapılamadığından dolayı büyük mağduriyetler yaşanmaya başladı. Saldırının Petya virüsünden dolayı kaynaklandığı öğrenildi. Daha önce aynı türden saldırıların İtalya, İngiltere, Almanya ve ABD gibi ülkelerde rastlandığı öğrenildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol