kapat ikonu

Ücretli Poşet Uygulamasında Yeni Bir Dönem Daha Başlıyor

Ücretli poşet uygulaması devam ederken ücretsiz uygulamaların da devam ettiği yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi.

Yeni yılda hayata geçirilen ücretli poşet uygulaması çerçevesinde artık marketlerden alınan her poşetin 25 kuruşa satılmasına karar verilmişti. Bu sayede çevrenin korunması ve poşet israfının önlenmesi üzerine birtakım çalışmalar yapılmıştı. Bu süreç içerisinde ücretli poşet uygulaması tartışmalara sebep olmasına rağmen büyük oranda başarı sağlandığı da tespit edilmişti.
 
Tartışmalar devam ederken poşet uygulamasında yeni bir düzenleme yapılmasına karar verildi. Yeni uygulama sonrasında ekmek, peynir, zeytin, hayvansal gıdaların konulduğu küçük ve ince poşetlerin ücret uygulamasına tabi tutulmamasına karar verildi.
 
Hangi Poşetler Ücretsiz Verilecek?
 
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından ambalaj atıklarının sayısının azaltılması için yeni bir düzenleme getirilmesine karar verilmişti. Bunun ardından geçtiğimiz aylarda hayata geçirilen poşet uygulaması ücrete tabi tutulmuştu.
 
Yeni dönemde bazı poşetlerin ücretsiz olacağı tespit edildi. ekmek, sebze, meyve ve hayvansal gıdaların konulduğu küçük ve ince poşetlerin ücretsiz olmasına karar verildi. Bunun üzerine yeni dönemde internetten yapılan alışverişlerde de alınan poşetler için ücret uygulamasının getirilmesine karar verildi.
 
Akvaryumcularda balık konulan şeffaf poşetlerin ve seralarda bitki koymak için kullanılan küçük poşetlerin yeni düzenleme ile birlikte ücretsiz olarak verilmesine karar verildi. İlaç poşetlerinde ise bir değerlendirme yapılacak. Poşetin boyutuna ve inceliğine bakılacak. Bazı dükkanlarda ise tekstil ürünü çok kullanımlık poşetler ücretsiz bir şekilde verilebilecek. Ancak ücretli poşet uygulamasının devam etmesi planlanıyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol