kapat ikonu

Uçan Balık İçin Geri Sayım Başladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından müjdesi verilen uçan balık ismiyle anılan insansız hava aracının bu yıl havalanması bekleniyor.

Yerli ve milli sistemlerin Savunma Sanayisi içerisinde yeniden kullanılmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Geçtiğimiz dönemlerde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan ve dikkat çekilen 5 ton ağırlığı ve 1.5 ton bomba taşıma kapasitesiyle donatılmış olan insansız hava aracı olan AKINCI'nın kullanıma başlanması ile ilgili olarak geri sayımın başladığı öğrenildi. Bu yıl içerisinde çalışmaların sonlandırılması ve ilk uçuşunu sorunsuz bir şekilde gerçekleştirmesi bekleniyor.
 
AKINCI insansız hava aracının yapımı tamamlanırken bu süreç içerisinde tamamen yerli ve milli sistemler ile donatıldığı öğrenildi. Gençlerle biraraya gelen Cumhurbaşkanı Savunma Sanayisinde kullanılan son teknolojilerin yeniden gündeme getirilmesini istedi. İnsansız hava araçlarının üretimi konusunda son derece başarılı bir yol katedildiği ifade edildi.
 
24 Saat Havada Kalabilecek
 
Şekline bakılarak uçan balık benzetmesi yapıldığı bu aracın pek çok yeni özelliği bulunuyor. Sorunsuz bir şekilde 24 saat boyunca havada kalabileceği için kesintisiz keşif ve bombalama gerçekleştirme özelliği bulunuyor. Yapılan çalışmaların başarılı bir şekilde tamamlanmasının ardından 4.5 ton kalkış ağırlığının yanı sıra 20 metre kanat açıklığına sahip olması bekleniyor.
 
Milli uydular üzerinden izlenip kontrol edilebilecek. Savaş uçaklarının yaptığı görevlerin büyük bir kısmını gerçekleştirdiği söyleniyor. Kullanıma başlanılmasının ardından savaş uçaklarının yükünü de azaltacağı için daha sistemli bir çalışma yapılmasına imkan tanıyacak. Kendi sınıfı içerisinde en ileri teknolojik seviyeye sahip olduğu söyleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol