kapat ikonu

Uçak bileti tavan fiyatları güncellenecek!

Kurban bayramı tatilinin uzatılması ile havayolu şirketleri fazla mesai yapmaya başladılar. Ancak tavan fiyat uygulamalar tartışmalara neden oldu.

Kurban bayramı tatilinin uzatılması ile havayolu şirketleri fazla mesai yapmaya başladılar. Ancak tavan fiyat uygulamalar tartışmalara neden oldu.
 
Son dönemlerde hem hızlı hem de konforlu olması sebebiyle vatandaşlar tarafından havayolu daha çok tercih edilen bir ulaşım biçimi haline geldi. Bu süreç içerisinde vatandaşların biletlerini daha önceki zamanlardan almaları halinde son derece uygun fiyatlara uçuş keyfi sürebilecekleri belirtilmişti. Ancak kurban bayramı tatilinin uzatılmasının ardından vatandaşlar büyük bir yoğunluğa sebep oldular. Bu durumu fırsat bilen uçuş şirketlerinin ise bilet fiyatlarını artırarak daha büyük kazançlar elde etmeye başladıkları görüldü.
 
Özellikle iç hatlarda birden yükselen fiyatlar vatandaşların duruma tepki göstermelerine neden oldular. Hükümet tarafından konuya el konulacağı ve fiyatların inceleme altına alınacağının belirtilmesi ile şirketler konu hakkında açıklamalar yapmaya başladılar. Daha önce herhangi bir resmi anlaşma ya da bağlayıcı bir durum olmamasına rağmen şirketler arasında yapılan görüşmelerde uçak biletlerinin 352 liralık tavan fiyat uygulamasına maruz kalmasına karar verilmişti. Bir süre devam eden uygulama son zamanlarda bozulmaya başladı.
 
Tavan fiyat uygulamasının kurban bayramı döneminde kullanılmaması vatandaşların mağduriyet yaşamalarına neden oldu. Bilet fiyatlarının ekonomik sınıfta dahi 500 lirayı bulması hükümet cephesinden de yanıt buldu. Şirketler ise 352 liralık tavan fiyat uygulamasının ortaya çıkan maliyetleri karşılamaya yetmediğini ortaya koydular. Konu hakkında yeni bir revizyonun gerçekleştirilmesi bekleniyor.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol