kapat ikonu

Uber'in Son Hamlesi Taksicileri Şaşırttı

Taksicilerle Uber arasındaki mahkeme süreci devam ederken Uber'in Careem'i alma hamlesinin ardından büyük şaşkınlık yaşandığı ortaya çıktı.

Uber ile taksiciler arasında devam eden savaşta yeni bir hamle yaşandı. Uber'in mahkeme süreci devam ederken raporların yeniden incelenmesi için dava süreci ertelenmişti. Bu durum taksiciler arasında bir hayal kırıklığına sebep olurken Uber tarafından gerçekleştirilen yeni bir hamle taksicilik sektörü arasında büyük bir şaşkınlığa sebep oldu.
 
Careem sistemi Türkiye'nin de içinde bulunduğu toplam 15 ülke tarafından aktif olarak kullanılıyordu. Bunun üzerine Uber 3.1 milyar dolar karşılığında Careem'i satın aldığını açıkladı. Uber tarafından gerçekleştirilen bu hamle sonrasında taksiciler büyük bir şaşkınlık yaşadılar. Türkiye'de faaliyet gösteren taksiciler birliği ise mahkeme sürecinin devam ettiği Uber'in gerçekleştirdiği bu son hamleden dolayı son derece şaşkın olduklarını açıkladılar. Yeni hamlenin ardından birleşik Taksi Şoförleri Derneği'nin yapacağı açıklama merak konusu oldu.
 
Careem Kullanmayı Bıraktılar
 
Üye olduğu tespit edilen toplam 1500 civarındaki taksinin yeni durumla birlikte Careem kullanmaktan vazgeçtikleri ortaya çıktı. Satış haberinin gündeme gelmesinden sonra taksiciler tepkilerini saklamakta güçlük çektiler.
 
Konu hakkında taksiciler birliğinden net bir açıklama gelmedi. Durumun araştırılmasının ardından birkaç gün içerisinde net bir açıklamanın yapılacağı bilgisi paylaşıldı. Careem kullanan İstanbul taksilerinde de birlikteliğin sonuna gelinde. Bu satın alma işlemi sonrasında sadece Türkiye'deki taksiciler değil Fas ve Filistin'de bulunan taksicilerin de büyük şaşkınlık yaşadıkları öğrenildi. Satın alma işlemini gerçekleştiren Uber ise bu noktada henüz bir açıklama yapmadı.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol