kapat ikonu

Uber Bu Yıl Kar Beklemiyor

ABD merkezli bir ulaşım şirketi olan Uber bu yıl yakın süreç içerisinde kar elde edemeyeceğini duyurdu.

ABD merkezli bir ulaşım şirketi olan Uber yeni bir değerlendirmede bulundu. ABD Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu ile uzun süren halka arz metnini yayınlamıştı. Ancak şirketin UBER kısaltmasıyla New York borsasında sergilenmesinin uygun görüldüğü ifade edilmişti. Şirketin yapılan değerlendirmeler çerçevesinde son 3 yılda gözle görülür bir biçimde büyüdüğü tespit edildi. Ancak bazı skandalların ortaya çıkması ve ardından rakip şirketlerin piyasaya giriş yaparak gelişimi baltalama sürecinin ardından büyüme süresinin uzadığı ve çeşitli olumsuzlukların yaşandığı öğrenildi.
 
Geçtiğimiz yıl değerlendirmesi yapıldığı zaman operasyonlara 3.03 milyar dolarlık bir harcama yapıldığı öğrenildi. Gelecek yıl içinde yapılacak masraflar böylece listelenmiş oldu. Şirketin operasyon masraflarının artması beklenirken bu masrafların ciddi rakamlara ulaşması bekleniyor. Bunun üzerine şirketin kar elde etme olasılığının yapılan değerlendirmelere göre düşük olduğu ifade ediliyor.
 
2018 yılı değerlendirmelerine bakıldığı zaman UBER'in 91 milyon aktif kullanıcısının bulunduğu ifade ediliyor. Bu rakamın 2017 yılına göre ciddi oranda bir artış yaşadığı ve bu oranın yüzde 33.8 olarak belirlendiği öğrenildi. Ancak 2016 yılı ile bir karşılaştırma yapıldığı zaman düşüş yaşandığı ve bu miktarın ise yüzde 51 olarak belirlendiği ifade edildi.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol