kapat ikonu

TÜSİAD’dan asgari ücret yorumu

TÜSİAD Başkanı Bilecik, iş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 Türk lirası olmasının çok olumlu bir gelişme olduğunu söyledi.

Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, dün açıklanan 2019 yılı asgari ücret rakamı ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.
 
Bilecik, iniş çıkışların bol olduğu bir yılın geride bırakıldığını anımsatarak, dış dünyadaki konjonktürel olumsuz etkilerin sistemin içinde olduğunu, küresel anlamda ve içerde belirsizliklerin yaşandığını aktardı.
 
EKONOMİYİ İYİ NOKTALARA GETİRMEK SABIR İŞİ
 
Ekonomiyi tekrar iyi noktaya getirmenin önemli bir sabır işi olduğunu anlatan Bilecik, özellikle gerek kurdukları iletişim biçiminden gerekse samimi çabaları bakımından Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’a, kurmaylarına ve bütün ekibine, iş dünyası olarak teşekkür ederek, bu işin sabır işi olduğunu kaydetti.
 
GEÇMİŞ DEĞİŞTİRİLEMEZ
 
Bilecik, hızla kararların alınması gerektiğini, geçmişin değiştirilemeyeceğini dile getirerek, ileriye bakmak için de geçmişten iyi dersler alınabilecek bir yılın geride kaldığını belirtti. Her yıla umut ile başladıklarını ifade eden Bilecik, sıkıntı ile kapatılan bir yıl olduğunu, 2019’dan beklentilerinin yüksek olduğunu söyleyerek, Bakan Albayrak’ın zaman zaman bahsettiği temelli politika yapımlarının önemine işaret etti.
 
ENFLASYON ORANININ ÜZERİNDE ARTIŞ OLMASI OLUMLU
 
Asgari ücreti de değerlendiren Bilecik, iş dünyası için asgari ücret tespitinin 2 bin 20 Türk lirası olmasını, olumlu bir gelişme olarak niteleyerek, enflasyon oranlarının üzerinde artış olmasının olumlu, olduğunu ancak bunun da yeterli olamayacağını vurguladı.
 
MESAJLARI ALDIK
 
İşverenin de daha önemli üretim gücüne sahip olmasının, katma değeri yüksek daha önemli iş ve yatırım yapma iştahını da destekleyebilecek tarzda bir takım teşviklerin verilmesinin de önemli olduğunu bildiren Bilecik, mesajları aldıklarını, olumlu gelişme olarak gördüklerini açıkladı.
 
DALGALANMALARIN ÖNEMLİ KISMI BERTARAF EDİLDİ
 
Bilecik, işverenlere yaratılan teşviklere ilişkin piyasalar için şu ana kadar alınan gerek tedbirler gerekse teşvikler açısından iş dünyasının verilen desteklerden memnun olduğuna dikkati çekerek, bu teşvik ve destekler açısından da en azından ağustos başından şu ana kadar yaşanan dalgalanmanın önemli kısmının bertaraf edildiğini vurguladı.
 
SIKI PARA POLİTİKASINDAKİ OLUMLU ADIMLARIN SÜRMESİ GEREK
 
Özellikle enflasyon açısından değerlendirildiğinde sıkı para politikasında olumlu adımların atıldığına dikkati çeken Bilecik, faizlerin gerektiğinde artırılıyor olması gibi gelişmelerin 2019 yılında da kararlılıkla sürdürülmesini istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol