kapat ikonu

TÜSİAD, sanayide iş birliği için Berlin'e çıkarma yaptı

Türkiye-Almanya Ortak Ekonomik ve Ticaret Komitesi tarafından oluşturulan Sanayi Çalışma Grubu'nun ilk toplantısı, TÜSİAD ve Alman Sanayi Federasyonu'ndan büyük şirketlerin üst yöneticilerinin katılımıyla Berlin'de gerçekleştirilecek.

  • Şirketler
  • 16 Ocak 2019 10:38
  • Son Güncelleme: 16 Ocak 2019 10:40
Türk Sanayicileri ve İş İnsanları Derneği (TÜSİAD) içerisinden bir heyet, dün Berlin'de Alman sanayicilerle Endüstri 4.0 konusunda iş birliğini geliştirmek ve deneyimlerin paylaşılması için bir araya geldi.
 
TÜSİAD ve Alman Sanayi Federasyonu'ndan (BDI) büyük şirketlerin üst yöneticilerinin katılımıyla Sanayi Çalışma Grubu'nun ilk toplantısı dün başkent Berlin'de yapıldı.
 
ENDÜSTRİ 4.0 KONUSUNDA İŞ BİRLİĞİNİN GELİŞTİRİLMESİ HEDEFLENİYOR
 
Toplantı öncesi gazetecilere konuşan TÜSİAD Berlin Temsilcisi Alper Üçok, Sanayi Çalışma Grubu'nun, Endüstri 4.0 konusunda iş birliğini geliştirmek ve deneyimlerin paylaşılmasını hedeflediğini ifade ederek, çalışma grubunun otomotiv, kimya, tekstil, makine ve otomotiv yan sanayi sektörüne yönelik 5 alt çalışma grubuna sahip olacağını bildirdi. Toplantıda, gelecek döneme yönelik çalışma planlarının hazırlanacağını dile getiren Üçok, toplantıda oluşturulacak çalışma grubunun ana çerçevesinin Endüstri 4.0 olmasını amaçladıklarını yineleyerek, bu çerçevenin altında da hedef sektörler üzerine yoğunlaşmayı planladıklarını belirtti.
 
SANAYİ İŞ BİRLİĞİNDEKİ KATMA DEĞERİ YÜKSEK SEKTÖRLER GÜNDEME GELECEK
 
Üçok, o sektörleri de iki ülke arasındaki sanayi iş birliğindeki katma değeri yüksek sektörler olarak gündeme getireceklerini anlatarak, bu sektörlerin daha fazla katma değer oluşturan iki ülke ticaretinde, sanayi iş birliğinde öne çıkan sektörler olduğunu öne sürdü. Bunların başlıcalarının da otomotiv, makine, kimya sektörleri olduğundan bahseden Üçok, katma değeri yüksek bu sektörlerin gelecekte de iki ülke arasındaki sanayi iş birliğinde önemli bir görev üstlenmesinin beklendiğini vurgulayarak, tüm bu çalışmalarda Endüstri 4.0’ın, kendileri için üst çerçeve olacağını, bu sektörlerde nasıl Endüstri 4.0 uygulamalarında karşılıklı iş birliğinin artırılabileceğinin görüşüleceğini anlattı.
 
KORUMACI POLİTİKALARIN ZARARLI ETKİLERİNİ TELAFİ EDİLMESİ İÇİN ARAYIŞ VAR
 
Türk-Alman ekonomik ilişkilerinin derinleşmesi adına 2019'un bir "altyapı çalışması yılı" olacağını ileri süren Üçok, bu toplantılarda ortaya çıkan iş birliği yöntemleri, projeler ve fikirlerin somutlaştırılacağını, iş birliği alanlarının belirleneceğini vurgulayarak, ticarette korumacı ABD politikalarının, Türkiye ve Almanya'nın son zamanlardaki yakınlaşmasının sebeplerinden biri olduğunu anımsattı. Üçok, bu korumacı ticaret politikalarının zararlı etkilerini telafi etmek adına iki ülke arasında iş birliği arayışlarının bulunduğuna dikkati çekerek, Türkiye'nin, sanayi yatırımı çekebilmesi adına öncelikle Almanya'daki bazı kurumlarla çok sıkı çalışması gerektiğini dile getirdi. Üçok, özellikle Almanya'daki Ekonomi ve Enerji Bakanlığı ve bağlı kurumlarıyla Alman yatırımcılara yönelik Türkiye'deki yatırım imkânlarına yönelik bazı özel programlar hazırlanmasının faydalı olacağını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol