kapat ikonu

TUSAŞ Türkiye'de Dev Tesis Kuruyor

TUSAŞ tarafından gerçekleştirilecek olan yeni yatırım sonrasında ülkenin en büyük uçak ve helikopter üretimi tesisini kurması bekleniyor.

Türkiye'nin havacılık ve uzay merkezi olarak bilinen TUSAŞ son zamanlarda yeni bir proje ile gündeme gelmeye başladı. Yapılacak değerlendirmeler ile birlikte ülkenin en büyük ve dünyanın tek çatı altında olan 4. büyük kompozit tesisini kuracağını açıkladı. Yatırımlarla birlikte hayata geçirilecek olan bu tesisler için harcanacak miktarın 181 milyon dolar olacağı ifade edildi. dünya genelinde bulunan hava yapısalları içinde kompozit ihtiyacının yüzde 2'lik kısmını sorunsuz bir şekilde karşılaması bekleniyor.
 
TUSAŞ tarafından Kahramankazan'da buluna merkez yerleşkesi içerisinde yeni bir yatırımın gerçekleştirilmesi planlanıyor. Bu yatırımla birlikte kurulacak olan tesisin toplam 95 bin metrekare kapalı alan içerisinde olması ekleniyor. Tesis üzerinde yüksek teknolojiye sahip olan pek üretim gerçekleştirilecek.
 
Hassas ve Hatalı Üretim Yapılacak
 
Tesis içerisinde akıllı dijital fabrika üretimlerinin gerçekleştirilmesi bekleniyor. Artırılmış sanal gerçeklik ile birlikte gerçeklik uygulamalarının üretime destek vermesi amaçlanıyor. Havacılık sektörü açısından son derece önemli, verimliliği artıracak olan üretimlerin gerçekleştirilmesi amaçlanıyor.
 
Havacılık devlerinin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak olan üretimlerin ve parçaların da tamamlanması bekleniyor. Parçalar üretildikten sonra teknolojik imkanlarla el değmeden boyanarak teslimat için hazır hale getirilecek. Üretim kapasitesinin yeni yatırımlarla birlikte büyük oranda artırılması bekleniyor. Özellikle Airbus, Boeing gibi global havacılık devlerinin ihtiyaçları da yatırımla birlikte karşılanmış olacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol