kapat ikonu

TÜRKPATENT, yerli ve millî üretime destek oluyor

TÜRKPATENT Başkanı, geçen sene başlatılan patent ve faydalı model tescil ücretlerindeki indirime bu yıl da devam edeceklerini duyurdu.

Türk Patent ve Marka Kurumu Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, TÜRKPATENT'in bu sene uygulayacağı ücret tarifesine ilişkin detaylar paylaştı.
 
Asan, kurumun Ücret Tarifesi Tebliği'nin Resmî Gazete'de yayımlandığını hatırlatarak, burada kurumun hizmet verdiği 178 işlemle ilgili ücretlerin yer aldığını ifade etti.
 
YERLİ FİRMALAR YOĞUN BİR ŞEKİLDE FAYDALANDI
 
Özellikle yerli firmaların yoğun bir şekilde faydalandığı hizmet kalemlerinde kurum ücretlerini sabit tutma kararı aldıklarına işaret eden Asan, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın geçen sene ağustos ayında 16 maddelik Sanayiciler İçin Destek Paketi’nin açıkladığını anımsatarak, bu paket kapsamında kurum olarak patent, marka ve tasarım başvurularıyla ilgili yaklaşık 40 kalemde toplam ücretlerde yüzde 25'e, kurum ücretlerinde yüzde 40'a varan indirim uyguladıklarını aktardı.
 
KURUM ÜCRETLERİNDE YÜZDE 40 İNDİRİM
 
Asan, söz konusu tebliğ kapsamında, kurum ücretlerinde yüzde 40 indirim uygulanan kalemler başta olmak üzere 2018'de geçerli olan diğer ücretlerin büyük ölçüde aynı tutulduğunu kaydederek, patent araştırma ve inceleme raporu ücretlerini 100 Türk lirasına indirdiklerini vurguladı. Tebliğde öne çıkan bir diğer değişikliğin de patent, faydalı model araştırma ve inceleme raporlarında yapılan indirim olduğuna dikkati çeken Asan, patent tescil sürecinin en önemli iki aşamasının araştırma ve inceleme raporlarının düzenlenmesi olduğunu anlatarak, vatandaşların sene içinde e-Devlet üzerinden yapacakları 10 patent, faydalı model araştırma ve 10 patent inceleme talebi, firmaların 25 patent, faydalı model araştırma ve 25 patent inceleme talebi ile üniversitelerin 100 patent, faydalı model araştırma ve 100 patent inceleme taleplerinin indirimli ücretler üzerinden alınacağını bildirdi.
 
YERLİ VE MİLLÎ ÜRETİMİ ARTIRMA AMACI
 
Kurum olarak e-Devlet üzerinden yapılan araştırma ve inceleme taleplerinde, başvuru sahibinin türüne göre belirli sayıda başvuruya kadar, 590 Türk lirası olan araştırma raporu ücretini ve 355 Türk lirası olan inceleme raporu ücretini 100 Türk lirasına çektiklerinin altını çizen Asan, bu raporlarda uluslararası ücret uygulamalarının çok yüksek olduğunu belirterek, TÜRKPATENT'in Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatı nezdinde "uluslararası araştırma otoritesi" bir kurum olduğunu öne sürdü. Asan, bu görev kapsamında bir uluslararası patent başvurusunun araştırma raporunu 2 bin 59 İsviçre frangına yapıldığını anlatarak, Türkiye’nin yenilik ekosistemine ve millî teknoloji hamlesine katkı sağlamak, yerli ve millî üretimini artırmak amacıyla ulusal patent ve faydalı model başvurularında sembolik bir ücret talep etme kararı aldıklarını ilan etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol