kapat ikonu

TÜRKPATENT bir yılda 106 bin tescil gerçekleştirdi

TÜRKPATENT Başkanı Prof. Dr. Asan, Türkiye'nin 120 bini aşan sayıyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını geçen sene de devam ettirdiğini açıkladı.

Gazetecilere konuşan Türk Patent ve Marka Kurumu (TÜRKPATENT) Başkanı Prof. Dr. Habip Asan, Türkiye'nin 120 bini aşkın başvuruyla Avrupa'nın en çok marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını geçen sene de devam ettirdiğini ifade ederek, kurumun geçen sene 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markayı tescillediğini duyurdu.
 
7 BİN 349 YERLİ PATENT BAŞVURUSU YAPILDI
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının bağlı kuruluşu TÜRKPATENT'e geçen sene, patent ve faydalı model, marka, tasarım, coğrafi işaretler alanlarında yapılan başvurulara ilişkin değerlendirmede bulunan Asan, Türkiye'nin sınai mülkiyet alanında yoğun bir seneyi geride bıraktığını dile getirerek, kuruma 2018 yılında 7 bin 349 yerli patent başvurusu yapıldığını ve 2 bin 844 yerli patentin tescil edildiğini bildirdi.
 
10 BİNİN ÜZERİNDE YERLİ BULUŞ İÇİN BAŞVURU
 
Avrupa Patent Ofisinde tescili yapılan 10 bin 845 yabancı patentin de Türkiye'ye giriş yaptığına dikkati çeken Asan, Dünya Fikri Mülkiyet Teşkilatının (WIPO) geçen sene aralık ayında açıkladığı rapora göre, Türkiye’nin ulusal düzeyde patent başvurularında 13. Sırada yer aldığını belirterek, buluşların korunmasında diğer bir koruma türü olan "faydalı model" başvuru sayısının da geçen sene 2 bin 770 olduğunu vurguladı. Asan, patent ve faydalı model başvurularının beraber değerlendirildiğinde 10 binin üzerinde yerli buluş için TÜRKPATENT'e başvuru yapıldığını ilan etti. Sınai mülkiyet alanında değerleme ve ticarileştirme faaliyetleri sürdürmek için geçen sene Türk Sınai Mülkiyet Değerleme Mühendislik ve Danışmanlık AŞ'nin kurulduğunu hatırlatan Asan, TÜRKPATENT'in sermayedarlığındaki şirketin, Cumhurbaşkanlığı İkinci 100 Günlük İcraat Programı kapsamında mart ayından itibaren aktif olarak faaliyete başlamasının beklendiğini kaydetti.
 
120 BİN 8 MARKA BAŞVURUSU
 
Asan, geçen sene kuruma 120 bin 8 marka başvurusu yapıldığını, bunların 105 bin 550'sinin yerli firmalardan ve şahıslardan geldiğine işaret ederek, Türkiye’nin 120 bini aşan sayıyla Avrupa'nın en fazla marka başvurusu yapılan ülkesi olma unvanını bu sene de devam ettirdiğini yineledi. Kurumun geçen sene 81 bin 911'i yerli, 24 bin 85'i yabancı olmak üzere 105 bin 996 markayı tescillediğini anlatan Asan, kuruma geçen sene yerli ve yabancı toplam 41 bin 567 tasarım başvurusunun yapıldığını söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol