kapat ikonu

Türkiye'ye en fazla döviz hangi ülkeden geliyor?

Türkiye'de en fazla harcama yapan turistlerin Almanlar olduğu ortaya çıktı. Peki ülkeye en fazla döviz getiren diğer ülkeler hangileri?

  • Piyasalar
  • 31 Temmuz 2019 11:42
  • Son Güncelleme: 31 Temmuz 2019 11:46

Mastercard "Origins" tarafından yapılan araştırmaya göre; Türkiye’de en fazla harcama yapan yabancı turistler Almanlar olduğu ortaya çıktı. Almanları takip eden turistler sırasıyla, İngiliz, Hollanda ve Ruslar oldu.

Rapora göre, Türkiye’de yabancı kartlarla yapılan harcamalar 2019 yılının birinci çeyreğinde, 2018 yılına göre %76 arttı ve 18,5 milyar TL’ye ulaştı.

Türkiye’de en fazla harcama yapanlar sırasıyla yüzde 19’la Almanlar, yüzde 10’la Hollandalılar, yüzde 8’le İngilizler, yine yüzde 8’le Ruslar ve yüzde 7 ile Suudi Arabistanlı turistler oldu.

Turistlerin harcaması ortalama ne kadar?

Yapılan ortalama harcama, turist kart başına 650 dolar olurken, Alman turistler 740 dolar ile en çok harcayan turist grubu oldu. Harcama tutarında Alman turistleri, 657 dolarla Hollandalılar, 602 dolarla İngilizler ve 390 dolarla Ruslar takip etti. Son dönemde artış trendinde olan Suudi Arabistanlı turistler ise Rusya'dan sonra geldi.

Antalya, Ruslar için vazgeçilmez

Listede 9. sıradaki Rusya, tatil için en çok Antalya’yı tercih etti. Deniz ve doğa tatiline yöneldikleri gözlenen Rus turistler Antalya’dan sonra en çok Tayland’ın Pattaya ve Phuket bölgelerinde tatil yapıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol