kapat ikonu

Türkiye'ye doğrudan yatırımlarda Avrupa damga vurdu

Türkiye'ye 2002'den beri toplamda 201,3 milyar dolarlık doğrudan yatırım girişi gerçekleşirken, 152,1 milyar dolarlık sermayenin geldiği vurgulandı.

Türkiye'ye 2002 senesinden beri toplamda 201,3 milyar dolarlık doğrudan yatırımı geldiği öğrenilirken, 152,1 milyar dolarlık sermaye girişinin gerçekleştiği aktarıldı. Türkiye’ye bu dönemde sermayenin yüzde 73,8'i Avrupa ülkelerinden geldi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının Uluslararası Doğrudan Yatırım verilerinden derlenen bilgilere göre, 2002'den bu yılın ağustos ayına kadar olan süre zarfında Türkiye'ye toplam 201,3 milyar dolarlık uluslararası doğrudan yatırım girişi gerçekleştiği ve ülkeye söz konusu dönemde gelen uluslararası doğrudan sermaye yatırımının da 152,1 milyar dolar seviyesinde olduğuna dikkati çekildi.
 
AVRUPA’YI ASYA VE AMERİKA İZLEDİ
 
Belirtilen dönemde, Avrupa ülkeleri kaynaklı sermaye girişinin, 112,3 milyar dolarla toplam içinde yüzde 73,8'lik oranla pastadan en büyük payı aldığı anlaşılırken, Avrupa'yı yüzde 17 ile Asya ve yüzde 8,4 ile Amerika izledi.
 
EN FAZLA SERMAYE GİRİŞİ HOLLANDA’DAN
 
Avrupa ülkeleri arasında 2002-2018 döneminde Türkiye'ye en fazla sermaye girişinin olduğu ülke, Hollanda olurken, bu ülkeden Türkiye’ye 24,2 milyar dolar sermaye girişi gerçekleşti. Hollanda’nın Türkiye’ye sermaye girişi içindeki payı da yüzde 15,9 olarak kayıtlara geçti. Hollanda’nın ardından 11,5 milyar dolarla ABD, 10,5 milyar dolarla da Avusturya geldi.
 
EN ÇOK HİZMET SEKTÖRÜNE YATIRIM YAPILDI
 
Sektör bazlı bakıldığında ise, 2002-2018 döneminde, hizmetler sektörüne yapılan yatırımların toplam doğrudan yatırımlar içindeki oranının yüzde 61,9 olarak gerçekleştiği açıklandı. Bu sektörü de yüzde 23,7 ile imalat ve yüzde 11,8 ile enerji sektörü izledi. Hizmetler sektörü içinde doğrudan yatırım girişinin en fazla yaşandığı alan da yüzde 34,2 ile finans ve sigorta oldu. Bu sektörü de yüzde 8,3 ile telekomünikasyon, yüzde 6,1 ile toptan-perakende ticaret ve yüzde 4,5 ile ulaştırma-depolama takip etti.
 
YATIRIMLARDA ‘’ASLAN PAYI’’ AVRUPA’NIN
 
Türkiye'nin başta Avrupa şirketleri olmak üzere tüm uluslararası doğrudan yatırımcılar için büyük bir potansiyel ve bölgeye giriş için cazip fırsatlar yarattığını söyleyen Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erdem, Türkiye'ye gelen uluslararası doğrudan yatırımlarda Avrupa ülkelerinin "aslan payını" oluşturduğunu hatırlattı. Erdem, bu yıl eylül ayı sonu itibarıyla Türkiye’ye gelen doğrudan yatırımların toplamda 8 milyar dolar olduğunu bildirerek, son 9 ayda gelen net doğrudan yatırımların içinde Avrupa ülkelerinin payının yaklaşık yüzde 70’e ulaştığını açıkladı.
 
Erdem, dünyada yatırımların yönünün gelişmiş ekonomilerden Türkiye'nin de içinde yer aldığı gelişmekte olan ekonomilere doğru kaydığını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol