kapat ikonu

Türkiye'siz global güç olunmaz

Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, global güç olma arzusu taşıyan ülkelerin Türkiye'siz global güç olamayacaklarının farkına vardıklarını vurguladı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir, yurt dışında ve içinde 2013 yılının öncesinden itibaren Türkiye karşıtı ciddi bir dezenformasyon faaliyeti gerçekleştirildiğini öne sürerek, Türkiye'nin finansman kaynağı bulmakta ve yatırımcı çekmekte zorlandığını, bunun yansımasının da faizlerde, kurda, CDS puanlarında görüldüğünü anlattı.
 
Söz konusu gelişmelerin bu sene zirveye çıktığını vurgulayan Özdebir, bunun pik noktasının aşıldığını aktararak, bundan sonra her geçen gün piyasaların daha iyiye gideceğini ileri sürdü. Özdebir, 2018’de bu sebeplerle sıkıntılı geçtiğini vurgulayarak, sadece ekonomik anlamda değil, Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi'ne geçiş sürecinde de birtakım sancılar yaşandığını belirtti.
 
YAŞANAN SIKINTILARIN HESABI 2019’DA GÖRÜLECEK
 
Bölgedeki olayların da Türkiye'yi etkilediğini hatırlatan Özdebir, Suriye ve Doğu Akdeniz'deki gelişmelerin Türkiye açısından hayati önem taşıdığını aktararak, 2019'da bu sene yaşanan gelişmelerin hesabının görüleceğini söyledi. Özdebir, bunun ilk işaretinin, Fırat'ın doğusundaki operasyonla ilgili ABD'den gelen, birbiriyle tutarsız açıklamalar olduğuna işaret ederek, ABD Başkanı Donald Trump’ın bir şey söylerken, ikinci bir ABD olan CENTCOM’un, teröristlerle ortaya çıktığını ve gelecek yılda bu gibi çelişkilerin sonuca gidebileceği bir yıl olarak ifade etti.
 
TÜRKİYE’NİN BAŞINA ‘’KAŞIKÇI’’ OLAYIYLA ÇORAP ÖRÜLMEK İSTENDİ
 
Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı'nın öldürülmesinden de bahseden Özdebir, bu olayla Türkiye'nin başına "çorap örülmek" istenildiği yönünde benzetmede bulunarak, Kaşıkçı'nın herhangi biri olmadığını, köklü bir aileden geldiğini bildirdi. Özdebir, Kaşıkçı’nın Suudi rejiminin yaptığı haksızlıkları tasvip etmediğini ve Suudi Arabistan'ın kendi halkı dışında, bölge halkına yaptığı zulümlerin de bulunduğunu anlatarak, Avrupa ülkeleri ve global güç olma arzusu güdenlerin Türkiye'siz global güç olamayacaklarının farkına vardıklarını kaydetti. Özdebir, bundan dolayı Türkiye algısında ve ilişkilerde rüzgârın Türkiye tarafında dönmeye başladığını dile getirerek, bunun sonuçlarının 2019'da pozitif anlamda görüleceğini bildirdi.
 
SANAYİ VE ÜRETİM GÜNDEMİN MERKEZİNDE YER ALMALI
 
Özdebir, Türkiye'nin uzun zamandır sanayiyi ihmal ettiğini ve bunun doğal sonucu olarak cari açık verdiğini belirterek, katma değeri yüksek ürün üretebilecek sanayi kesimine ilgi gösterilmesi gerektiğini vurguladı. Türkiye’nin sanayi ve üretimi, gündemin merkezine koyması gerektiğinin altını çizen Özdebir, bunun yapılmadığı takdirde cari açıktan kurtulmanın mümkün olmadığını vurgulayarak, inşaat ve hizmet sektörleriyle bir yere varılamayacağına işaret etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol