kapat ikonu

Türkiye'nin şeker üretiminin yüzde 20'sini bu fabrika karşılıyor

400 bin ton şeker üreten Kayseri Şeker Fabrikası, Türkiye'nin şeker üretiminin yüzde 20'sini karşılıyor.

Kayseri Şeker Fabrikası, her yıl 3 milyon ton pancar işleyerek 400 bin ton şeker üretiyor. Bu da Türkiye’nin şeker üretiminin yüzde 20’sine tekabül ediyor.
 
FABRİKAYI MENDERES AÇTI
 
Kayseri Şeker Fabrikası’nın temeli 1954 yılında atıldı. Açılışı ise dönemin Başbakan’ın Adnan Menderes tarafından gerçekleştirildi. Kayseri'nin yanında Yozgat, Sivas, Nevşehir, Kırşehir ve Tokat'a bağlı yaklaşık 500 köyde sözleşmeli pancar ekimi yaptırıyor. Bu sayede de Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 20'sini tek başına üretiyor.
 
 
TÜRKİYE’NİN EN BÜYÜK ŞEKER ÜRETİCİLERİNDEN BİRİ
 
Fabrikanın, 1955 yılında 12 milyon liralık sermayeyle kurulduğu biliniyor. O tarihten bu zamana kadar geçen 64 yılda Türkiye'nin en büyük şeker üreticilerinden biri konumuna geldi. Kayseri Pancar Ekicileri Kooperatifine bağlı 3 tesisle üretim yapan Kayseri Şeker Fabrikasında işlenen pancar miktarının günlük 37 bin tonu bulduğu belirtiliyor. Pancardan şekerin yanında küspe ve melas üretimi de gerçekleşiyor.
 
402 BİN TON ŞEKER İŞLENEREK REKOR KIRILDI
 
Kayseri Şeker Fabrikası tarafından 2017 yılında 107 günlük kampanya döneminde 2 milyon 876 bin ton şeker pancarı işlenerek hem 402 bin ton şeker elde edildi hem de fabrika bu alandaki kendi rekorunu kırmış oldu.
 
2018 yılında hâlâ devam eden kampanya döneminde şu ana kadar 1 milyon 576 bin ton pancar alımının gerçekleştiği öğrenildi. Fabrikanın yaklaşık 16 bin çiftçi ile sözleşmesi bulunuyor. Bu sene Boğazlıyan ve Turhal şeker fabrikaları ile beraber 4 bin 40 kişinin şeker üretiminde rol aldığı kaydedildi.
 
 
KAPASİTESİ VE ÜRETİMİ ARTTI
 
Fabrika, Türkiye'nin en büyük 500 sanayi kuruluşu arasında yer alıyor. Fabrika ayrıca özelleştirilme ile alınan Boğazlıyan ve Turhal fabrikalarıyla birlikte kapasitesini genişletti ve şeker üretimini artırdı.
 
Türkiye'nin şeker ihtiyacının yüzde 20'sini karşılayan Kayseri Şeker Fabrikası'nın bu sene 3 fabrikada üretimini devam ettirdiğini söyleyen Kayseri Pancar Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Akay, üretimde Boğazlıyan'da 45, Kayseri'de 38 ve Turhal'da 29 günü geride bıraktıklarını anlattı.
 
4 BİN 40 KİŞİ TER DÖKÜYOR
 
Akay, bu sezon toplamda 1 milyon 576 bin ton pancarın alındığını bildirerek, şimdiye kadar bunun 1 milyon 286 bin tonunun işlendiğini söyledi. Bu süre zarfında 177 bin ton şeker üretimi gerçekleştirildi. Bu faaliyet, 16 bin çiftçi ile sözleşmeli bir şekilde gerçekleşiyor. Üç fabrikada bu kampanya döneminde toplam 4 bin 40 kişi ter döküyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol