kapat ikonu

Türkiye'nin 'offshore' rüzgâr potansiyeli ilk kez İzmir'de ölçülecek

İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, offshore (deniz üstü) rüzgâr enerjisinde İzmir'in sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak için bir çalışmayı hayata geçireceklerini açıkladı.

  • Sektörel
  • 09 Ocak 2019 17:51
  • Son Güncelleme: 09 Ocak 2019 21:33
Gazetecilere konuşan İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz, yenilenebilir enerjiye yönelik çalışmalarını kararlılıkla sürdüreceklerini ifade ederek, offshore (deniz üstü) rüzgâr enerjisinde İzmir'in sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak için bir üniversiteyle iş birliği içinde ve Türkiye'de ilk olacak şekilde bir çalışmayı hayata geçirmek istediklerini vurguladı.
 
İZMİR SEKTÖRE ÖNCÜ BİR KENT
 
Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı tarafından Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İZKA iş birliğiyle düzenlenen Enerji Sohbetleri'nin ilk toplantısında konuşan Yavuz, İzmir'in küresel firmaların varlığı ve pazar büyüklüğü anlamında yatırımcıların göz önünde bulundurduğu, sektörde öncü bir kent olduğunu öne sürerek, Türkiye ekonomisinin enerji talebinin yenilenebilir enerji ve sürdürülebilir kaynaklarla karşılanmasının öncelikleri olduğunu bildirdi. Yavuz, özellikle İzmir'e yabancı yatırımcı çekmek için çalıştıklarını dile getirerek, yatırımcıların bölgeye çekilip ekipman üretimi konusunda İzmir'in bir üs hâline gelmesi için uğraştıklarını, şehrin sektörel bilgi birikimi edinebilmesi adına da çaba sarf ettiklerini duyurdu.
 
2019’DA ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR OLACAK
 
2019'da bu doğrultuda önemli çalışmaların olacağını kaydeden Yavuz, özellikle offshore rüzgâr enerjisinde İzmir'in sahip olduğu potansiyeli ortaya koymak için bir üniversiteyle iş birliği içinde ve Türkiye'de ilk olacak şekilde bir çalışmayı hayata geçirmek istediklerini yineleyerek, bu potansiyeli bilimsel bir çalışmayla veriye dayalı olarak ortaya konulması durumunda, İzmir'de offshore rüzgâr enerjisinde kamunun kullanabileceği ve yatırımcıların faydalanabileceği bir çalışma yapmayı planladıklarını, yenilenebilir enerji alanındaki çalışmaların aynı etki ve kararlılıkla devam edeceğini söyledi.
 
İZMİR RÜZGÂR ENERJİSİNİN BAŞKENTİ
 
Türkiye Rüzgâr Enerjisi Birliği (TÜREB) Başkanı Mustafa Serdar Ataseven ise sektörün kapasite artış talepleriyle ilgili iki senedir beklediği kanun taslağı çalışmasının TBMM’ye sunulduğunu ve bu yılın ilk çeyreği içinde kanun olarak yayınlanmasını beklediklerini anımsatarak, Türkiye ekonomisinin çok dinamik olduğunu savundu. Yenilenebilir enerjiye ülke ve gelecek için destek verilmesinin şart olduğunu aktaran Ataseven, Türkiye'nin rüzgâr enerjisi potansiyelinin Avrupa ile kıyaslandığında yüzde 25-30 daha fazla olduğunu bildirerek, İzmir’in de rüzgâr enerjisinin başkenti olduğunu ileri sürdü. Ataseven, Türkiye'deki kurulu gücün yaklaşık yüzde 20'sinden fazlasının İzmir'de bulunduğunu hatırlatarak, rüzgâr enerjisindeki kurulu gücün yüzde 60'ından fazlasının İzmir ve çevresinde bulunduğunu açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol