kapat ikonu

Türkiye'nin kredi notu açıklandı

Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notu "B+" olurken, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notu ise "BB-" olarak açıklandı.

S&P, Türkiye’nin kredi notunu açıkladı. Beklendiği üzere kredi notunda herhangi bir değişime gitmeyen S&P, ülkenin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunu "B+" olarak paylaşırken, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunu da "BB-"de bıraktı.
 
Dünyaca ünlü uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard&Poor's (S&P) tarafından Türkiye'ye dair veriler paylaşılırken, kuruluş; Türkiye’nin kredi notunda herhangi bir değişikliğe imza atmayarak, Türkiye'nin kredi notunu teyit etti.
 
Türkiye’nin kısa vadeli döviz ve yerel para cinsinden kredi notu
 
S&P'den yazılı bir açıklama yapıldı. Söz konusu açıklamada Türkiye'nin uzun vadeli döviz cinsinden kredi notunun "B+"de kalırken, uzun vadeli yerel para birimi cinsinden kredi notunun da "BB-" olarak teyit edildiği açıklandı. S&P, Türkiye'nin kısa vadeli döviz ve yerel para birimi cinsinden kredi notunu da "B" olarak teyit etti.
 
Mali manevra alanının olduğuna inanılıyor
 
Türkiye'nin kredi notu görünümünün de "durağan" olarak ifade edilirken, son zamanlarda Türkiye'nin finansal ve dış ödemeler dengesindeki eylemlerinin temel ekonomik hassasiyetleri çözmediğini, ortaya çıkan bulguları hafifletmeye yöneldiği savunuldu. Buna karşın otoritelerin düşük net kamu borcu oranı sebebiyle mali manevra alanının olduğuna inanıldığı vurgulandı.
 
Türkiye’ye dair ödemeler dengesine ilişkin riskler hâlen yüksek
 
Ülkeye dair ödemeler dengesine ilişkin risklerin hâlen yüksek olduğu kaydedilirken, bu sebeple de kredi notunun kısıtlandığı bilgisi paylaşıldı. Özel sektörün sahip olduğu dış borcun 2018 senesinde Gayri Safi Yurtiçi Hasıla'nın yüzde 40'ı civarında olduğu anımsatılırken, reytinglerin geçmişteki ekonomi politikaları vesilesiyle Türkiye'nin kıyasla düşük genel kamu borç oranı tarafından desteklendiği bildirildi. Hükûmetin hâlen devam eden ekonomik uyumun neticelerini absorbe edebilecek biraz mali esnekliğe sahip olduğunun düşünüldüğü açıklandı.
 
Yerel seçimler sonuçlanana dek reform ve politika adımlarının atılması beklenmiyor
 
Türkiye'nin sınırlı denetim ve denge mekanizmasına sahip olduğu belirtilirken, kurumsal ortamının da çok güçlü olmadığı iddia edildi. Ülkede mart ayında gerçekleştirilecek yerel seçimlerin sonuçlanana dek reform ve politika adımlarının atılmasının beklenmediğinin altı çizildi. Enflasyonun bu senenin sonu itibarıyla yüzde 16 ile son 15 ile yılın en yüksek oranında gerçekleşmesinin beklendiği de aktarıldı. Türk ekonomisinin 2019 senesinde finansal şartların daralması ve giderek yükselen enflasyon sebebiyle yüzde 0,5 daralmasının beklendiği dile getirilirken, ekonominin 2020’de yüzde 3,4, 2021 ve 2022 senelerinde ise yüzde 3,2 büyüyeceğinin tahmin edildiği açıklandı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol