kapat ikonu

Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi 'Star' oldu

Resmî Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesinin Star Rafinerisi olduğu ilan edildi.

  • Gündem
  • 20 Ekim 2018 11:29
  • Son Güncelleme: 20 Ekim 2018 12:28
Dün Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev’in katılımıyla İzmir Aliağa'da açılan Star Rafinerisi, Resmî Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi.
 
Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank tarafından yapılan yazılı açıklamada, SOCAR Star Rafinerisi'nin Türkiye'de tek noktaya yapılan en büyük reel sektör yatırımı olduğuna işaret edildi. Varank, petro kimya alanındaki yatırımları yüksek katma değerli üretim, istihdam olanakları ve ödemeler dengesi açısından son derece önemsediklerinin altını çizen çizdi.
 
DIŞ TİCARET AÇIĞI 1,5 MİLYAR DOLAR AZALACAK
 
Star Rafinerisi ile cari açığın önemli kalemlerini oluşturan dizel, jet yakıtı, nafta, LPG ve petro kok gibi petrol ürünleri Türkiye’de daha fazla üretilecek. Böylece dış ticaret açığı da 1,5 milyar dolar azalacak. Bakan Varank, önümüzdeki dönemde Türkiye ekonomisinin küresel değer zincirlerine eklemlenme serüveninin, SOCAR Grubu gibi uluslararası oyuncularla kurulan işbirliklerin derinleştirilmesi sayesinde daha ileri seviyelere taşınacağını söyleyerek ‘’Ülkemize hayırlı olsun." dileklerinde bulundu.
 
TÜRKİYE’NİN İLK ÖZEL ENDÜSTRİ BÖLGESİ
 
Dün Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, TBMM Başkanı Binali Yıldırım ve bakanların da katılımıyla İzmir Aliağa'da açılan Socar Star Rafinerisi, Resmî Gazete'de yayımlanan kararla Türkiye'nin ilk özel endüstri bölgesi ilan edildi.
 
YATIRIM SÜREÇLERİ BAKANLIKÇA TAKİP EDİLECEK
 
Böylece, şirketin gelecek dönemde 2 milyar doları bulması hedeflenen yeni yatırımlarının, hızlıca ve bürokratik engellere takılmadan gerçekleşmesi bekleniyor. "Endüstri Bölgesi" olduğundan dolayı mevcut ve yeni yatırımların tüm süreçlerinin ve izinlerinin, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından takip edileceği vurgulandı.
 
Yatırımcı dostu endüstri bölgelerinin, ilgili kurumların görüşleri alındıktan sonra Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının teklifiyle, Cumhurbaşkanlığınca ilan edildiği biliniyor. Yatırımcılara özellikle bürokrasinin azaltılması anlamımda, birçok avantaj sağladığı öğrenildi.
 
Endüstri Bölgesi olmanın faydaları:
 
Projesine göre bölgenin yatırımlara hazır hâle gelmesi adına gereken altyapıya ilişkin masrafların, bakanlık tarafından karşılanabildiği, özel mülkiyete konu alanların, kamulaştırılabileceği ve projesine göre kamulaştırmaya ilişkin masrafların da bakanlık tarafından karşılanabildiği kaydedildi. Halihazır harita, imar, jeolojik-jeoteknik etüt raporu ve parselasyon planları, altyapı ve üstyapı projeleri bu kapsamda da bakanlık tarafından onaylanabilir. Bu işlemler için bedel alınmayacağı, yapı ruhsatı, yapı kullanma izni, işyeri açma çalıştırma ruhsatının da bakanlık tarafından verilebileceği ve söz konusu izinle ruhsatlar için harç alınmayacağı ifade edildi.
 
‘’ÇED’’ 2 AY İÇİNDE VERİLİR
 
Yatırım için gerekli "ÇED Gerekli Değildir" ya da "ÇED Olumlu" kararı en geç 2 ay içinde verileceği, bakanlık tarafından verilen onay ve izinler ile ÇED izni dışındaki yatırımın tamamlanıp tesisin üretime geçebilmesi için alınması gereken diğer izin, onay ve ruhsatlar, ilgili kurumlarca 15 gün içinde verileceği biliniyor.
 
HAZİN ARAZİLERİNİN KULLANIMI 49 YILLIĞINA VERİLEBİLİR
 
Hazine arazilerinin üzerinde 49 yıllığına irtifak hakkı veya kullanma izninin de verilebileceği kaydedilirken, irtifak hakkı veya kullanma izni bedeli, taşınmazın emlak vergisine esas asgari metrekare birim değeri toplamının binde 5'i (stratejik yatırım olması durumunda binde 1'i) oranında belirlendiği belirtildi.
 
TEŞVİKLER CUMHURBAŞKANINCA BELİRLENİR
 
Endüstri Bölgeleri Kanunu'nun ilgili maddesi gereği, Özel Endüstri Bölgelerine ilişkin Cumhurbaşkanınca ek teşviklerin de belirlenebileceği aktarıldı. Yatırım Teşvik Belgesi alan yatırımlar, vergi indirimi ve sigorta primi işveren hissesi desteği açısından bulundukları bölgenin bir alt bölgesinde sağlanan oran ve sürelerde bu desteklerden yararlanılabileceğinin altı çizildi.
 
Bölgede yer alan bütün binalar emlak vergisinden, arsaların tahsisine ilişkin sözleşme ve taahhütnameler damga vergisinden muaf olduğu ifade edildi. Bölgede yer alan gayrimenkullerin ifraz, taksim veya birleştirme işlemlerinin, söz konusu bölgelerde bulunan arsaların tahsisi sebebiyle şerhi gerektiren işlemleri ile bu arsa ve üzerine inşa edilen binaların tahsis edilene devir ve tescil işlemleri ve cins değişikliği işlemlerinin harçtan muaf olduğu hatırlatıldı
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol