kapat ikonu

Türkiye'nin ikinci sondaj gemisi geliyor

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Dönmez, aralık ayında Türkiye’nin ikinci sondaj gemisinin geleceğini müjdeledi.

  • Gündem
  • 24 Kasım 2018 10:11
  • Son Güncelleme: 24 Kasım 2018 10:20
‘’Bab-ı Ali Toplantıları’’nda yaptığı konuşmasında Türkiye'nin petrol ve doğal gaz arayacak ikinci sondaj gemisinin aralık ayında geleceğini ve Karadeniz'de çalışmalara başlayacağını bildiren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kesintisiz, kaliteli ve ekonomik enerji ürünlerinin tüketiciye ulaştırılması için son dönemde birçok yatırım yaptıklarını kaydetti.
 
ÜRETİMDE YERLİ VE YENİLENEBİLİR KAYNAKLARIN PAYI YÜZDE 50 CİVARINDA
 
Dönmez, Türkiye'nin enerji kaynakları anlamında kendine yeten bir ülke olmadığını hatırlatarak, özellikle son yıllarda yerli ve yenilebilir kaynakların enerjideki payının artırılmasının önemine işaret etti. Şu anda elektrik üretiminde yerli ve yenilenebilir kaynakların payının yüzde 50 civarında olduğunu öne süren Dönmez, kurulu güç açısından bakıldığında da bu oranın yüzde 58-59'larda olduğunu dile getirdi. Dönmez, yerli ve yenilenebilir kaynakların toplam üretim içindeki payının atmosferik koşullara bağlı olarak değişiklik arz ettiğinin altını çizdi.
 
DOĞAL GAZDA YÜZDE 20 YEDEKTE
 
TürkAkım ve TANAP projelerine dikkati çeken Dönmez, yapılan yatırımlarla günlük doğal gaz arz kapasitesinin 303 milyon metreküpe çıktığını, yani artık yüzde 20 gibi bir oranında yedekte bulunduğunu belirterek, LNG terminallerini ilave ederek başarıldığını savundu.
 
‘’FATİH’’E KARDEŞ GELİYOR
 
Bakan Dönmez, petrol ve doğal gaz arama çalışmalarında da ciddi bir hamle başlattıklarını ifade ederek, geçen yıl Türkiye’nin ilk defa kendi sondaj gemisini aldığını, geçtiğimiz haftalarda da Fatih sondaj gemisinin Antalya açıklarında sondaja başladığını anımsattı. Şimdi ona bir tane daha kardeş geleceğini müjdeleyen Dönmez, aralık ayı içerisinde sulara gireceğini anlatarak, Fatih gemisi ile aynı özelliklerde olacağını ve bu geminin yılda ortalama 2 kez sondaj yapabildiğini açıkladı. Doğu Akdeniz'de sismik çalışmaların 7-8 yıldır devam ettiğini vurgulayan Dönmez, o çalışmaları analiz ederek hangi alanda daha fazla hidrokarbon rezervi çıkabilir tarzında yığınlarca datayı incelemek gerektiğini söyledi.
 
KARADENİZ’DE SONDAJLARA DEVAM EDİLECEK
 
Dönmez, Fatih sondaj gemisinin 5 aylık iş programı olduğundan bahsederek, önümüzdeki 3-4 ay içerisinde oradaki sondajın biteceğini, deniz seviyesinden yaklaşık 5 bin 500-6 bin metre kadar aşağı inilmiş olacağını duyurdu. Çalışma yapılan bölgenin derin olduğunu, 2 bin 5500 metre deniz derinliği, 3 bin metre de kara derinliğinin bulunduğunu aktaran Dönmez, geminin son derece teknolojik olduğunu ve dünyada benzer özelliklerde sadece 5-6 gemi bulunduğunu ileri sürdü. Dönmez, bu tarz özellikli gemilerden bir tanesinin Türkiye’de olduğunu ve ikinci geminin de aynı özelliklere sahip olduğunu hatırlatarak, Karadeniz’de sondajlara devam edileceğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol