kapat ikonu

Türkiye’nin güneş enerjisinde kapasitesi 100 kat büyüdü

GÜNDER Başkanı Kaleli, Türkiye'nin güneş enerjisindeki kapasitesinin 5 yılda 100 kat büyüdüğünü ileri sürdü.

GÜNDER tarafından düzenlenen Solar Konferans ve Sergisi'nin açılışında konuşan Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER) Yönetim Kurulu Başkanı Kutay Kaleli, Türkiye'nin 2013'te ilk olarak lisanssız elektrik üretimi kavramıyla tanıştığını ve 2014'te güneş enerjisindeki kurulu gücün 40 megavat seviyesinde olduğunu hatırlattı.
 
2015’TE LİSANSSIZ ÜRETİM SANTRALLERİ KURULMAYA BAŞLANDI
 
Kaleli, bu miktarın Türkiye'nin kurulu gücüne oranının on binde 5 seviyesinde olduğuna işaret ederek, 2015'te ise lisanssız üretim santrallerinin kurulmaya başlandığını ve aynı yıl sonu itibarıyla kurulu gücün 248 megavata çıktığını kaydetti.
 
500 MEGAVATIN ÜZERİNDE YERLİ PANEL ÜRETİLDİ
 
2016'da güneş enerjisi kapasitesinin ülke kurulu gücünün yüzde 1'ini sağlamaya başladığını dile getiren Kaleli, geçen yıl Türk panel üreticilerinin sayısının 20'ye yaklaştığı, yılda artık bin 500 megavatın üzerinde yerli panel üretildiğini ve fotovoltaik güneş enerjisi sektörünün büyüme ve istikrara ulaşma noktasında çok büyük bir yol katettiğini savundu.
 
KURULU GÜÇ 3 BİN 419 MEGAVATA ULAŞTI
 
Kaleli, aynı dönemde kurulu gücün 3 bin 419 megavata ulaştığından bahsederek, ülke kurulu gücüne oranının da artık yüzde 4'e çıktığını duyurdu. Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları (YEKA-1) ihalesinin yapılmasıyla birlikte Türkiye’nin yenilenebilir enerji kaynak alanlarıyla tanıştığını anımsatan Kaleli, 2017’de çatı pazar için mevzuat düzenlenmeye başlanmasının önemine vurgu yaptı.
 
GÜNEŞ ENERJİSİNDE KAPASİTE 5 YILDA 100 KAT BÜYÜDÜ
 
Güneşte 2018’de artık yeni saha tipi lisanssız projeler için kapasitelerin verilmediği ancak çatı pazarı için mevzuatın kalan çok ufak eksikler ile düzeltildiğini belirten Kaleli, çatıda kurulumun önünün açıldığını, kurulu gücün ise 4 bin 923 megavat ile 5 bin megavat sınırına dayandığını anlattı. Kaleli, ülkenin kurulu gücünde yüzde 5'in yakalandığını ifade ederek, Türkiye'nin güneş enerjisindeki kapasitesinin 5 yılda 100 kat büyüdüğünü aktardı.
 
4 BİN MEGAVATLIK ÇATI KURULUMU İÇİN PEK BİR ENGEL KALMADI
 
Kaleli, Türkiye'de şu anda 30'un üzerinde güneş paneli üretim fabrikası bulunduğuna dikkati çekerek, bunların aktif çalışmaları durumunda 3 bin megavatın üzerinde panelin rahatlıkla üretilebileceğini bildirdi. Çatılara güneş enerjisi santrali kurulması yönünde mevzuatta çok büyük bir gelişme de kaydedildiğini anımsatan Kaleli, bu konuda mahsuplaşma yönteminin ise taslağının hazırlandığını, dolayısıyla gelinmek istenilen noktaya çok yaklaşıldığının altını çizdi. Kaleli, sözlerinin sonunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hedefi olan 4 bin megavatlık çatı kurulumu için geride pek de bir engel kalmadığını açıkladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol