kapat ikonu

Türkiye'nin geleceği parlak, yatırımlar sürecek

Danfoss Yönetim Kurulu Başkanı, Türkiye pazarının ilgi çekici olduğu kadar geleceğinin de parlak olduğunu vurguladı.

  • Sektörel
  • 26 Ekim 2018 12:06
  • Son Güncelleme: 26 Ekim 2018 13:52
Türkiye pazarının, ilgi çekici olduğu kadar geleceğinin de parlak olduğunu söyleyen Danimarka’nın en büyük endüstri şirketi Danfoss’un Yönetim Kurulu Başkanı Jörgen Mads Clausen, Türkiye'de çok fazla seçeneğin bulunduğu için bu ülkeye yatırım yapma isteğinin de arttığını ifade etti.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çiğdem Karaaslan ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakan Yardımcısı Abdullah Tancan'ın da aralarında bulunduğu Türkiye'den bir heyet, kökleri babası Mads Clausen tarafından 1933 yılında atılan ve Clausen ailesinin sahip olduğu Danfoss’un Yönetim Kurulu Başkanı Jörgen Mads Clausen’den şirketin genel merkezinde şirket çözümleri hakkında bilgi edindi.
 
 
‘’TÜKİYE PAZARININ GELECEĞİ PARLAK’’
 
Danfoss’un 70 yaşındaki başkanı Clausen, enerji alanı başta olmak üzere sunduğu çözümlerle 2017 yılında 43,3 milyar kron (37 milyar lira) ciro ve 3,3 milyar kron (2,8 milyar lira) net kâr elde ettiklerini açıklayarak, 50 yılı aşkın süredir Türkiye’de bulunduklarını etti. Clausen, Türkiye’deki yatırımlarını güçlendirdiklerini kaydederek, Türkiye pazarının ilgi çekici olduğu kadar geleceğinin de parlak olduğunu vurguladı.
 
‘’TÜRKİYE’YE YATIRIM YAPMA İSTEĞİMİZ ARTIYOR’’
 
Clausen, Türkiye’de hangi alanlarda yatırımlarını artıracaklarına ilişkin konulara da değindi. Bölgesel ısıtma ve soğutma yatırımlarına ağırlık vermek istediklerini açıklayan Clausen, Türkiye’de çok fazla seçeneğin olması sayesinde Türkiye’ye yatırım yapma isteklerinin arttığını söyledi.
 
‘’EKONOMİDEKİ GELİŞMELERE GÖRE YATIRIMLAR GERÇEKLEŞECEK’’
 
Clausen, şu an için ne kadar yatırım yapılacağı ile ilgili henüz bir miktar belirlemediklerini kaydederek, gelecek süreç içinde Türkiye ve dünya ekonomisindeki gelişmelere göre yatırımların gerçekleşeceğini dile getirdi.
 
Öte yandan Danfoss’un dünya genelinde yaklaşık 27 bin kişiye istihdam sağladığı ve Türkiye’de de 200 çalışanları olduğu biliniyor.
 
‘’TÜRKİYE YER ALTI KAYNAKLARINA ODAKLANMALI’’
 
Yer altı kaynaklarının Türkiye için büyük bir kazanç olduğunu hatırlatan Jörgen Mads Clausen, Türkiye'nin jeotermal enerjiye ağırlık vermesi gerektiğini kaydetti. Clausen, Türkiye’nin yapması gerekenin çok basit olduğunu savunarak, yer altı kaynaklarına odaklanılması gerektiğine dikkati çekti.
 
‘’YER ALTINDAKİ SICAK SULAR TÜRKİYE’Yİ ISITABİLİR’’
 
Clausen, Türkiye’nin yer altında çok büyük miktarda sıcak suyu bulunduğunu anlatarak, borularla bu suların şehirlere taşınabileceğini, böylece Türkiye’nin büyük bölümünün ısıtılmasının sağlanılabileceğini anlattı.
 
Jeotermal kaynakların, Türkiye’nin kendi enerjisi ve yüzde 100 temiz olduğunu ayrıca sürekli çalıştığı bilgisini de veren Clausen, güneşe ya da rüzgâra ihtiyaç olunmadığını Türkiye’de şehirlerin ısıtılmasını sağlamak için ideal bir çözüm olduğunu savundu.
 
‘’BORULARLA ULAŞTIRILAMAYAN SICAK SULAR ELEKTRİK OLABİLİR’’
 
Clausen, jeotermal kaynakların her şehre ulaştırılamaması hâlinde elektriğe dönüştürülerek jeotermal enerji elde edilebileceğini ifade ederek, borularla ulaştırılamayan sıcak suların elektrik olarak konutlara götürülebileceğini belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol