kapat ikonu

Türkiye'nin gaz projeleri ticaret merkezi olmak için fırsat

Damnus Başkanı Cömert, Azeri gazına ek olarak TürkAkım boru hattı ve Doğu Akdeniz gazının, Türkiye'ye ticaret merkezi olmak için bir fırsat sunacağını kaydetti.

TürkAkım boru hattının deniz geçişinin tamamlanması, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı'nın (TANAP) Yunanistan sınırında Trans Adriyatik Boru Hattı'na (TAP) bağlanması ve Doğu Akdeniz'de sürdürülen arama faaliyetleri hakkında değerlendirmelerde bulunan Damnus Enerji ve Yatırım AŞ Yönetim Kurulu Başkanı Nusret Cömert, Türkiye'nin enerjide büyük bir pazar olmasının yanı sıra kaynak ülkelerle Avrupa Birliği arasındaki konumunun da önemli olduğunu aktararak, AB ülkelerinin bugüne kadar Türkiye’yi sadece transit bir enerji geçiş hattı olarak gördüğünü vurguladı.
 
TÜRKİYE’NİN ALDIĞI LNG GAZIN TİCARETİNİ YAPMASINA ENGEL OLUNUYOR
 
Söz konusu ülkelerin Türkiye'nin boru gazı ve sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) şeklinde aldığı gazın ticaretini yapmasında engel olmaya çalıştığını öne süren Cömert, Azerbaycan'ın Şah Deniz 1 sahasından çıkarılan gazın bir kısmının Türkiye tarafından alındıktan sonra Yunanistan'a satılmasının ise bu girişimleri kıran ilk hareket olduğunu hatırlattı.
 
TÜRKİYE’YE TİCARET MERKEZİ OLMAK İÇİN BİR FIRSAT
 
Cömert, Azeri gazına ek olarak TürkAkım boru hattı ve Doğu Akdeniz gazının, Türkiye'ye ticaret merkezi olmak için bir fırsat sunduğunu anlatarak, TürkAkım'daki ilave hattan gelecek gazın ticaretinin yapılabilmesinin önümüzdeki dönemin sıcak gündemi olacağını belirtti. Cömert, Rusya üzerindeki yaptırımların bununla ilgili güçlükler getirebileceğine değinerek, fırsatlarla güçlüklerin kol kola olduğuna dikkati çekti.
 
TÜKETİCİ ÜLKELERİN ‘’HUB’’ HÂLİNE GELMESİ İÇİN REKABETİN ARTIRILMASI GEREK
 
Türkiye gibi tüketici ülkelerin gaz fiyatının belirlendiği bir ülke ya da ‘’hub’’ hâline gelebilmesi için rekabetin artırılması gerektiğini savunan Cömert, bunun birden çok kaynak oluşturarak gazın gazla ithalat seviyesinde rekabetinin sağlanması ve bir arz bolluğu ile likidite oluşturmak suretiyle mümkün olduğunu ileri sürdü.
 
BU TÜR KAYNAKLAR ALTERNATİF İKMAL KAYNAKLARI YARATMAKLA MÜMKÜN
 
Cömert, bu tür bir gelişmenin alternatif ikmal kaynakları yaratmakla mümkün olduğuna işaret ederek, Doğu Akdeniz gazı, Irak gazı, LNG ve diğer boru gazı seçenekleri oluşturmanın bu nedenle önemli olduğunu bildirdi.
 
BİR TARAF DEFAKTO OLUŞTURURSA DİĞER TARAFIN DA YARATMASI KAÇINILMAZ
 
Türkiye'nin tek taraflı girişimleri önlemenin yanında Doğu Akdeniz'de arama sondaj gemileriyle yürütülen proaktif politikanın olumlu etkileri olduğunu söyleyen Cömert, bir tarafın defakto bir durum oluşturmaya çalışması hâlinde, diğer tarafın da defakto durum yaratmasının kaçınılmaz olduğunu açıkladı.
 
Cömert, Türkiye'nin kendi kara suları ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti kara sularında sürdürdüğü arama ve sondaj faaliyetlerinin önemli olduğunu ifade ederek, sondaj yapmadan ne olup ne olmadığını bilmenin mümkün olmadığını, başarısız sondajlar olsa bile cesaretin kırılmamasını istedi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol