kapat ikonu

Türkiye'nin En Yükseği Olacak!

Artvin'de uzun zamandır devam eden Yusufeli Barajı'nın Eyfel Kulesi'nden sadece 25 metre eksik olacağı tespit edildi.

Artvin'de uzun bir süredir Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü tarafından kontrol edilen Yusufeli Barajı'nın inşaat çalışmaları devam ediyor. Bu konuda Devlet Su İşleri Genel Müdürü olan Mevlüt Aydın yeni bir açıklamada bulundu. Yusufeli Barajı'nın 275 metre yüksekliğe ulaşacağı belirtildi. Yüksekliğin artması ile birlikte Eyfel Kulesi ile yarışmaya başladığı ifade edildi. Çalışmaların tamamlanmasının ardından Türkiye'nin en yüksek dünyanın ise 3. yüksek barajı olması bekleniyor.
 
İnşaat çalışmalarının tamamlanmasının ardından ülkenin vizyon projelerinden birisi haline gelmesi bekleniyor. Bölgede inşaat çalışmaları hızlı bir şekilde devam ediyor. Bu süreç içerisinde çalışmaların tamamlanmasının ardından hem barajın hem de hidroelektrik santral tesisinin kurulmasının ardından toplam 558 megavat ve yıllık enerji üretiminin ise 1 milyar 888 milyon kilovatsaat olmasının planlandığı öğrenildi.
 
Çalışmalar Hala Devam Ediyor
 
Santral çalışmaları için şimdilerde betonlama çalışmalarının devam ettiği öğrenildi. Enerji santralinde kullanılması beklenen elektromekanik parçaların montajlarına başlandığı öğrenildi. Programlar çerçevesinde çalışmaların tam olarak ne zaman tamamlanacağı merak konusu olmuştu. Yeni bir açıklama geldi ve iki yılda sürecin tamamlanmasının beklendiği ifade edildi.
 
Barajın belirlenen 275 metre yüksekliğe ulaşmasının ardından yüksekliği ile dikkat çeken Eyfel Kulesi'nden sadece 25 metre eksik olduğu dile getirildi. Çalışmalar bölgede pek çok elektrik sorununa da çözüm olarak sunulacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol