kapat ikonu

Türkiye'nin en büyük VDMK ihracına 2,43 kat talep

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye’nin en büyük VDMK ihracına 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğini duyurdu.

  • Finans
  • 07 Aralık 2018 15:21
  • Son Güncelleme: 07 Aralık 2018 15:33
Hazine ve Maliye Bakanlığı, Türkiye'nin en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracının başarıyla tamamlandığı belirterek, söz konusu ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplamda 2,43 kat talep geldiğini açıkladı.
 
VDMK İHRACI BUGÜN BAŞARIYLA TAMAMLANDI
 
Bakanlıktan söz konusu talep ile ilgili yapılan yazılı açıklamada, Türkiye Kalkınma ve Yatırım Bankası AŞ'nin kurucusu olduğu Varlık Finansmanı Fonu (Fon) tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik sağlanan Türkiye'nin en büyük VDMK ihracının bugün başarıyla tamamlandığı aktarıldı.
 
118 FARKLI YATIRIMCIDAN 2,43 KAT TALEP GELDİ
 
Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2,43 kat talep geldiğinin altı çizildi.
 
4 BANKAYA İHRAÇ BÜYÜKLÜĞÜ KADAR LİKİTİDE YARATILDI
 
Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep, ağırlıklı olarak bankalar, yatırım kuruluşları, emeklilik yatırım fonları ve sigorta şirketlerinden geldi. Kaynak kuruluş olarak bilinen 4 bankaya ihraç büyüklüğü kadar likidite yaratıldı.
 
VDMK’LAR 7 ARALIK’TA SATILARAK YATIRIMCILARIN HESAPLARINA AKTARILDI
 
Toplam 3,15 milyar Türk lirası nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'ların tamamının 4-6 Aralık 2018 tarihlerindeki talep toplanmasından sonra 7 Aralık 2018 tarihinde satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldığı bildirildi.
 
İTMK’LAR SAĞLAYACAĞI NAKİT AKIŞLARINDAN AKTARILACAK
 
Ziraat Bankası, Halkbank, VakıfBank ve Garanti Bankası'nın yüksek kaliteli varlıklardan teminat havuzu oluşturup ihraç ettiği ipotek teminatlı menkul kıymetlere (İTMK) yatırım yapacak olan Fon'un VDMK yatırımcılarına yapacağı ödemelerinin bu İTMK'ların sağlayacağı nakit akışlarından aktarılacağı vurgulandı.
 
‘’YÜKSEK DÜZEYDE YATIRIM YAPILABİLİR’’
 
Açıklamada, ihraç edilen VDMK'lar, JCR Eurasia Rating tarafından ‘’yüksek düzeyde yatırım yapılabilir’’ kategoride değerlendirilirken, uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)" olarak belirlendiğine dikkati çekildi.
 
İHRACIN BAŞARISI SERMAYE PİYASALARINDA DÖNÜM NOKTASI OLACAK
 
İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısının sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edileceği dile getirilirken, Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik yaratma çalışmalarının süreceği kaydedildi. VDMK'ların Borsa İstanbul'a kote olacağı da bildirildi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol