kapat ikonu

Türkiye'nin dik duruşu ABD'yi çıldırttı, dolar yükselişe geçti

Uzmanlar, S-400'ler konusunda Türkiye'nin geri adım atmaması yeni bir Brunson krizini tetikleyeceğini iddia etti.

Türkiye’nin Rusya’dan alınacak S-400’lerin teslim tarihinin yaklaştığını açıklaması sonrası dolar yükselişe geçti. Uzmanlar, ABD’nin dayatmalarına karşı dik duran Türkiye’nin daha önce olduğu gibi yine ekonomik bir saldırıya maruz kalabileceğini düşünüyor.

ABD, Türkiye’ye yaptırım uygulayabilir

Rus yapımı hava savunma sistemi S-400’lerin teslim tarihinin açıklanmasından sonra Türkiye- ABD'e arasında gerilim artmaya başladı. ABD’nin Türkiye’nin Rusya’dan S-400’leri alması halinde bazı yaptırımlara mahkum edileceğini açıkladıktan sonra dolar fırlayarak 5.45'leri devirdi.

Yeni bir Brunson krizi mi geliyor

Reuters’un konuyla ilgili analizine göre; ABD'nin savunma yaptırımlarını hayata geçirmesi, Brunson krizinde olduğu gibi piyasalar üzerinde olumsuz sonuçlar doğuracak.

“Mükemmel fırtına” uyarısı

German Marshall Fund Türkiye analisti Özgür Ünlühisarcıklı, Türkiye’nin geri adım atmasını çok muhtemel görmediğini, Brunson krizinin bir benzerinin daha yaşanabileceğini, burada “mükemmel fırtına” diye nitelendirilebilecek bir durumun söz konusu olabileceğini, çok sayıda özgün koşulun bir araya gelmesinin gerektiğini söyledi.

Krizlerden ilkinin S-400’ler olacağını belirten Ünlühisarcıklı, diğer krizlerin ise ABD'den Suriye'den çekilme süreci olduğunu, ABD’nin çekildikten sonra Türkiye’nin önceliklerine karşı daha da az hassas davranabileceğini çünkü artık orada bir çıkarın söz konusu olmadığını belirtti.

Ünlühisarcıklı, Halkbank davasının ABD halen devam ettiğini belirterek, "Bunların hepsinin bir araya gelmesi ‘mükemmel fırtına’ dediğimiz durumu yaratabilir” dedi.

Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol