kapat ikonu

Türkiye'nin büyüme tahmini yükseltildi

Dünya Bankası Türkiye'nin büyüme tahminini yukarı yönlü olarak değiştirdi. Daha önceden yüzde 3,2 olarak belirlenen tahmin en son yukarı yönlü revizeyle yüzde 4,2’ye yükseltildi.

Dünya Bankası yüzde 5,5 olarak açıkladığı GSYH Cari açık tahminini de yüzde 5 olarak revize etti.

Dünya Bankası, Türkiye’nin 2016 Ocak ayı düzenli ekonomik notunu da açıkladı. Banka, Türkiye’nin beklenenden daha hızlı büyümesi sebebiyle değerleri revize etti. Türkiye için büyüme tahmini 3,2’den, 4,2’ye yükseltildi. 2016 ve 2017 yılları için Türkiye büyüme tahmini ise yüzde 3,5 değerinde sabitlendi.

Dünya Bankası Türkiye’den bahsettiği bir notta, Türkiye ekonomisinin ihtiyatlı bir orta vadeli görünüme sebep olan zorluklar yaşamaya devam ettiğine işaret etti. Notta şu açıklamalara yer verildiği görüldü: "Ekonomik Reform Programı açıklanmış ve Orta Vadeli Programı revize edilmiştir. Yeni hükümet, büyümeyi artırmak amacıyla yapısal reform programını uygulamaya devam etmek için iyi bir konumda. 64. Hükümet 2016 Eylem Planı'ndan başlayarak reform taahhütlerinin zamanlı ve muntazam uygulanması kritik önem taşıyacaktır."

Dünya Bankası yeni kurulan 64. Hükümetin büyümeyi artırabilecek reformları yapmaya uygun bir forma sahip olduğunu öngörüyor ve Türkiye’nin sunduğu 2016 eylem planının eksiksiz uygulanması gerekliliğine vurgu yapıyor.

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol