kapat ikonu

Türkiye'nin buğday üretimi kendi kendine yeterli

Buğday üretiminin 21,5 milyon ton olduğunu söyleyen Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin buğday üretiminin kendi kendine yeterli olduğunu savundu.

  • Gündem
  • 16 Kasım 2018 16:40
  • Son Güncelleme: 16 Kasım 2018 16:41
Türkiye'nin buğday üretiminin 21,5 milyon ton olduğunu belirten Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, ihracatın 7,35 milyon ton, ithalatın da mamul madde dâhil 5 milyon ton olduğunu açıkladı. Pakdemirli, fakir fukaranın buğdayı, ekmeği üzerinden spekülasyon yapılmasına müsaade etmeyeceği vurgulayarak, Türkiye'nin buğday üretiminin kendi kendine yeterli olduğunu öne sürdü.
 
TBMM’de komisyon üyelerini selamlarken, bir milletvekilinin buğday ithalatına ilişkin sözleri üzerine sunumundan önce sorulan soruyu yanıtlayan Bakan Pakdemirli, Türkiye'nin buğday üretiminin 21,5 milyon ton olduğuna dikkati çekerek, yeni geçilen Cumhurbaşkanlığı Hükûmet Sistemi ile iki bakanlığın Tarım ve Orman Bakanlığı çatısı altında birleştirildiğini anımsattı.
 
BAKANLIĞIN AĞIRLIK MERKEZİ ANKARA’DAN TAŞRAYA KAYDIRILACAK
 
Pakdemirli, doğal kaynakların tek elden, en etkin şekilde yönetilebilmesi hedefini, yerinden yetkin yönetim anlayışıyla gerçekleştireceklerini dile getirerek, ilk olarak bakanlığın ağırlık merkezini, Ankara'dan taşraya kaydıracaklarını, havza bazlı bir organizasyon yapısı üzerinde çalıştıklarını duyurdu.
 
TARIM DIŞI ALAN 2017’DE 40 BİN HEKTARA DÜŞÜRÜLDÜ
 
Bu organizasyon yapısını sene sonuna kadar, norm kadro çalışmasını da önümüzdeki yıl 2'nci çeyreğine kadar tamamlamayı hedeflediklerini söyleyen Pakdemirli, dünyada 12 milyon hektar tarım alanının amaç dışı kullanımı sebebiyle tarım dışı olduğunu aktardı. Pakdemirli, Türkiye'de 1989’dan 2005’e kadar, her sene ortalama 117 bin hektar alan tarım dışına çıkarken, 2005’ten 2017’ye kadar bu rakamın 40 bin hektara kadar düştüğünü bildirdi.
 
ÖNÜMÜZDEKİ YIL DESTEK MİKTARI YÜZDE 10,7 ORANINDA ARTIRILACAK
 
Pakdemirli, bu yıl sonu dikkate alındığında, son 16 yılda üreticilere toplam 117,4 milyar Türk lirası nakit hibe desteği sağlanmış olacağının altını çizerek, önümüzdeki yıl ise destek miktarının, bu yıla göre yüzde 10,7 oranında artırarak, toplam 16,1 milyar Türk lirasına çıkarılacağının müjdesini verdi.
 
Azot ve gübreye bugüne kadar, 17,3 milyar Türk lirası destek verdiklerini ifade eden Pakdemirli, hayvancılık destekleri kapsamında ise 2003’ten bugüne kadar toplam 28 milyar Türk lirası destek verdiklerini hatırlattı.
 
BÜTÇENİN YÜZDE 46’SI TARIMSAL DETEKLEMELERE AYRILDI
 
Bakan Pakdemirli, bakanlığın 2019 Yılı Bütçesi'nin 23 milyar 712 milyon 275 bin Türk lirası, bağlı kuruluşlar dâhil 33 milyar 743 milyon 778 bin Türk lirası olarak öngörüldüğünü kaydederek, bunun 16 milyar 72 milyon Türk lirasının yani bütçenin yüzde 47,6'sının tarımsal desteklemelere ayrıldığını belirtti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol