kapat ikonu

Türkiye'nin 5G'deki hedefi 2020

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Turhan, 5G’yi dünyada ilk kullanan ülkenin Türkiye olması için programın yapıldığını ve 2020’de hizmetin sunulmasının planlandığını söyledi.

  • Teknoloji
  • 19 Kasım 2018 11:55
  • Son Güncelleme: 19 Kasım 2018 12:06
Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turhan, 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için programların yapıldığı bilgisini paylaşarak, 2020 yılında 5G hizmetinin topluma sunulmasının planlandığını bildirdi.
 
Türkiye’nin 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke olması için programların hazırlandığını ve uygulamanın 2020 yılı itibarıyla hizmete sunulacağının sinyalini veren Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Turhan, 5G ile ilgili sürecin nasıl işleyeceği konusunda gazetecilere değerlendirmede bulundu. Bakan, Ulaştırma ve Sanayi bakanlıklarının birlikte 17 farklı firmaca yabancı ürüne gerek duyulmayacak şekilde tüm iletişim sistemlerinin yerli olarak piyasaya çıkarmak üzere yola çıktıklarını aktardı. 253 milyon Türk lirası yatırım ile gerçekleşmesi planlanan sistem, tamamen yerli olmasının yanında Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da destekleniyor. Dünyadaki ülkelerin 5G uygulamasına 2022 yılında geçeceğini anlatan Bakan Turhan, bu anlamda Türkiye’nin 5G’yi kullanacak ilk ülke olacağını anımsattı.
 
TÜBİTAK’IN DA DESTEK VERMESİNİ TEMİNEN İMZALAR ATILDI
 
Turhan, 5G ile ilgili Ulaştırma ve Altyapı, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı ile beraber Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi çatısı altında 17 firmanın yabancı ürüne gerek kalmayacak şekilde tüm iletişim sistemlerini yerli ürün olarak piyasaya çıkarmak üzere güçlerini birleştirdiğini belirterek, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu’nun (TÜBİTAK) da destek vermesini teminen imzaların atıldığını vurguladı.
 
TAMAMEN YERLİ OLARAK PİYASAYA ÇIKACAK
 
Yaklaşık 253 milyon Türk lirası yatırımla gerçekleştirilecek 5G sistemlerinin tamamen yerli ürün olarak piyasaya çıkarılacağının sinyalini veren Bakan Turhan, sistemin Türk Telekom, Vodafone ve Turkcell tarafından da desteklendiğini kaydetti.
 
5G’Yİ DÜNYADA KULLANAN İLK ÜLKE OLACAĞIZ
 
Turhan, bunlarla ilgili 5G Vadimiz'de yeni nesil haberleşme teknolojileriyle beraber ODTÜ, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun birlikte yürüttüğü birtakım işletim firmaları tarafından desteklenen bir ortamda çalışmaların devam ettiğini duyurarak, 5G'yi dünyada ilk kullanan ülke olmak için yapılan çalışmalardan bahsetti.
 
Dünyadaki ülkelerin 5G'ye 2022'de geçmeyi planladığını dile getiren Bakan Turhan, Türkiye ile birlikte Güney Kore’nin de bu konuda çalışmalarını hızla yürüttüğüne dikkati çekti. Turhan, bakanlığın 2020 yılında 5G hizmetini topluma sunmayı planladığını ifade ederek, 5G dendiği zaman, daha hızlı, yüksek kapasiteli hızda internet ve iletişim hizmeti ve daha çok sektöre hizmet verme imkânını gündeme getirdiğini, bunların da yapılması hâlinde bu teknolojiyi kullanan ilk ülke konumuna gelineceğini savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol