kapat ikonu

Türkiye'den Rusya'ya ekonomik yaptırım

Türkiye ve Rusya arasındaki tüm engellerin kaldırılması konusunda mutabakata varılmasına rağmen uyguladığı domates yasağından vazgeçmeyen Rusya'ya Türkiye'den yaptırım hamlesi geldi.

Türkiye Rusya'dan temin ettiği buğdayın miktarına kısıtlama getirmeye karar verdi.
 
Türkiye ve Rusya arasındaki tüm engellerin kaldırılmasına rağmen Türk domatesine uyguladığı yaptırımdan vazgeçmeyen Rusya'nın bu tavrına karşılık Türkiye de Rusya'dan temin ettiği buğdaya yaptırım uygulamaya karar verdi. Rusya'dan alınan buğdayın miktarına kısıtlama getirildi.
 
CNN Türk'te yer alan habere göre, domates yasağını kaldırmayan Rusya'ya karşı Türkiye yeni bir yaptırım uyguluyor. Yeni düzenlemeyle Rusya'dan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi.
 

Bu uygulama un ihracatını olumsuz etkileyebilir

 
Dahilde İşleme İzin Belgesi(DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatına miktar kısıtlaması getirildi. Belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor. Dünya Gazetesi'nden Ali Ekber Yıldırım'ın haberine göre, Buğday ithalatçıları, bu uygulamanın kendilerine zarar verdiğini ve un ihracatını olumsuz etkileyeceğini ifade ediyor.
 
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Soçi'de 3 Mayıs'ta yaptıkları görüşmeden sonra "domates hariç, tüm kısıtlamaların kaldırılması konusunda anlaşmaya vardık" açıklaması yapmasına rağmen kısıtlamalar karşılıklı sürüyor.
 

Domates yasağına karşı buğdayda miktar kısıtlaması

 
Rus yetkililer tarım ürünlerine yönelik kısıtlamaya ilişkin düzenlemenin bir hafta içinde kaldırılacağını açıklasa da domates yasağı devam edecek. Türkiye, domates yasağına karşı buğday kozunu bir kez daha ileri sürdü.

 

Yüzde 20'sine izin veriliyor

 
Ekonomi Bakanlığı tarafından verilen Dahilde İşleme İzin Belgesi (DİİB) kapsamında Rusya Federasyonu'ndan yapılan buğday ithalatında belgede yazılı miktarın sadece yüzde 20'sine izin veriliyor.
 
Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER)'in dün Ankara'da düzenlenen "2017-2018 Hasatına Doğru Türkiye ve Dünyada Tahıl" Konferansı'na katılan buğday ithalatçıları bu yeni uygulamanın kendilerine zarar verdiğini ve taahhüt ettikleri un ihracatını olumsuz etkileyeceğini, ithalat maliyetini artıracağını dile getirdi.
 
Toplantıda konuştuğumuz buğday ithalatçıları:
 
"Ekonomi Bakanlığı, düzenlediği Dahilde İşleme İzin Belgesi(DİİB)' nde 3 bin ton ithalat izni olan firmaya 600 ton ithalat izni veriyor. Bu, Rusya'ya karşı bir yaptırım olarak görünse de asıl bize zarar veriyor. Bizimde taahhütlerimiz var. Aldığımız buğdayı una dönüştürüp ihraç ediyoruz. Ayrıca bu uygulama ile ithalat maliyetimiz yükseliyor.Rekabet gücümüzü kaybedebiliriz" bilgisini verdi.
 
Kaynak: CNN Türk
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol