kapat ikonu

Türkiye'den Moody's'in skandal açıklamasına tepki!

Hazine ve Maliye Bakanlığı, Moody's'in "Türkiye'nin borçları rezervlerinden 2,6 kat fazla" açıklamasını dert bir dille eleştirdi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Moody's'e sert bir dille tepki gösterdi. Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, Moody's'in aldığı kararın Türkiye ekonomisinin temel göstergeleri ile bağdaşmadığı vurgulandı.

“Türkiye ekonomisinin temel değerleri ile bağdaşmıyor”

Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Moody's’in verdiği not indirim kararının, Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı, verilen karar ile kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığı belirtildi.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamada, kararın Türkiye ekonomisinin temel göstergeleriyle bağdaşmadığı, bu nedenle kuruluşun analizlerinin nesnelliği ve tarafsızlığı açısından soru işaretleri yarattığı ifade edildi.

Moody's'in kararı

Moody's'in yaptığı değerlendirmede, Türkiye'nin borçlarının rezervlerinden 2,6 kat fazla olduğunun vurgulandığına işaret edilen açıklamada, "Bu oran, Moody's'in bizden daha yukarıda notlandırdığı bazı gelişmekte olan ülkelerde dahi bizim çok üzerimizdedir. Ayrıca, kısa vadeli dış borcun yaklaşık yarısı da bankacılık sektörüne ait olup Türk bankaları ve Türk reel sektörü, Türkiye'ye ilişkin algının oldukça kötü olduğu, CDS spreadlerinin çok yükseldiği Ağustos-Eylül 2018'de dahi borçlarını yenileyebilmişlerdi." ifadelerine yer verildi.

Bu yılın ilk çeyreğinde de borç çevirme oranının bankacılık sektörü için yüzde 128, reel sektör için yüzde 165 düzeyinde gerçekleştiği bildirilerek, döviz rezervlerine ilişkin uluslararası düzeyde üzerinde mutabakata varılmış bir ölçüt bulunmamasına rağmen Dünya Bankası verilerine göre son 5 yıllık ortalamalara bakıldığında Türkiye'nin ithalat üzerinden ölçülen rezerv yeterliliğinin Türkiye ile benzer olarak tanımlanabilecek gelişmekte olan Avrupa ülkelerine yakın seyrettiği vurgulandı.

 

 

 

arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol