kapat ikonu

Türkiye'den Kıbrıs'a sulama projesi!

Kıbrıs'ta bulunan Güzelyurt ve Meserya ovalarının sulanması için gerçekleştirilen proje tamamlandı. Su taşımacılığının Türkiye'den yapılmasına karar verildi.

Kıbrıs'ta bulunan Güzelyurt ve Meserya ovalarının sulanması için gerçekleştirilen proje tamamlandı. Su taşımacılığının Türkiye'den yapılmasına karar verildi.
 
Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bir süredir Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ile yapılan sulama projesi hakkında önemli adımlar atıldığını ifade etmişti. Bu süreç içerisinde yeni bir sulama projesinin tamamlandığı açıklandı. İmzalanan yeni projeler kapsamında bölgede bulunan Güzelyurt ve Meserya ovalarının sulama sürecine Türkiye'nin katkı sağlaması bekleniyor. Bu konuda iki taraf arasında 101 milyon liralık yeni tünellerin inşa edilmesine karar verildi.
 
Projenin tamamını Devlet Su İşleri üstlendiğini açıklandı. Bu sayede adanın büyük bir kısmının yaşanan su sıkıntısını geride bırakmak adına bir fırsat olarak değerlendirilmesi de dikkatlerden kaçmadı. Bu süreçte ada suya kavuşmuş ve gelecek vadeden toprakların sulanarak daha verimli hale getirilmesi planlanmış olacak.
 
Yapılacak yeni çalışmanın ardından Kıbrıs Türk Cumhuriyetinde bulunan su sıkıntısının da bir anlamda ortadan kaldırılması bekleniyor. Daha öncede iki taraf arasında birtakım sulama kanalı projeleri gerçekleştirilmiş ve çalışmaların olumlu sonuçlar verdiği ifade edilmişti. Olumlu sonuçlar veren çalışmalara bir yenisinin eklendiği yetkililer tarafından açıklanmış oldu. Konu hakkında ilerleyen günlerde somut adımlar atılacak.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol