kapat ikonu

Türkiye'den İran'a Yumurta Desteği Geliyor

İran son dönemlerde kuş gribi tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için ülkede yumurta fiyatları artış gösterdi. bu konuda Türkiye İran'a destek olmayı amaçlıyor.

İran son dönemlerde kuş gribi tehlikesi ile karşı karşıya kaldığı için ülkede yumurta fiyatları artış gösterdi. bu konuda Türkiye İran'a destek olmayı amaçlıyor.
 
Türkiye ile İran arasında çeşitli yardımlaşma çalışmaları devam ederken İran'da kuş gribi sebebiyle pek çok yumurta üreticisinin yumurtalara zam yaptığı tespit edilmişti. Hem üreticilerin hem de tüketicilerin durumdan son derece rahatsız oldukları özellikle belirtildi. Bununla birlikte kuş gribine karşı yumurta fiyatlarının artması Türkiye'nin duruma kayıtsız kalmasını da engellemiş oldu.
 
Türkiye ile İran arasında yapılan görüşmelerin ardından Türkiye yumurta konusunda İran'a destek çıkabileceğini belirtti. İki hafta önce başlayan görüşmeler sonrasında somut adımlar karşılıklı olarak atılmaya başladı. Türkiye yumurta ihracatına yaklaşık 2 hafta önce başladığını dile getirdi.
 
İran'da yaşanan kuş gribinden dolayı vatandaşların ciddi bir yumurta sıkıntısı içerisine girdikleri dile getirildi. Fahiş fiyatlar bölge halkını zorlarken Türkiye'de yapılacak ihracat sonrasında yumurta fiyatlarının düşürülmesi amaçlanıyor. Konya'da yumurta üreticileri tarafından süreç yakından takip ediliyor. Kafalarda oluşan soru işaretlerine karşılık yumurta ihracatının Türkiye'de fiyatlarda ve yumurta kalitesinde herhangi bir değişikliğe neden olmayacağını da ortaya koydu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol