kapat ikonu

Türkiye’den Bangladeş hamlesi

Bangladeş ile Türkiye’nin ticaret hacminin 2020 yılı sonuna kadar 2 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiği bildirildi.

  • Gündem
  • 24 Kasım 2018 16:31
  • Son Güncelleme: 24 Kasım 2018 16:45
Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu'nun (DEİK) ev sahipliğinde gerçekleştirilen Türkiye-Bangladeş İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı düzenlendi.
 
DEİK, yaptığı yazılı açıklamasında, Güney Asya’nın 160 milyon nüfûslu dev ülkesi Bangladeş’in, dünyanın tekstil merkezi olduğunu hatırlattı. Küresel ölçekte birçok tekstil markasının üretimini bu ülkede gerçekleştirdiği, inşaat, sağlık, turizm, gıda, ilaç gibi farklı sektörde yatırımcılarını bekleyen Bangladeş ile Türkiye’nin ticaret hacminin 2020 yılı sonuna kadar 2 milyar dolara çıkarılmasının hedeflendiği aktarıldı.
 
İstanbul’da DEİK’in ev sahibi olduğu Türkiye-Bangladeş İş Konseyi 1. Ortak Toplantısı’na, DEİK'in Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Laura Gök, Bangladeş Büyükelçisi M. Allama Siddiki, Bangladeş İstanbul Bangladeş Başkonsolosu Mohammad Monirul İslam, İş Konseyi Karşı Kanat Kuruluşu Bangladeş Ticaret ve Sanayi Odaları Federasyonu (FBCCI) üyeleri de katıldı.
 
İŞ İNSANLARI BANGLADEŞ’İ ZİYARET EDECEK
 
Toplantının ikinci ayağında geniş katılımlı bir Türk iş insanları heyetinin önümüzdeki yılın şubat ayında Bangladeş’i ziyaret etmesi öngörülüyor.
 
TÜRK YATIRIMCILARA YATIRIM DAVETİ
 
Bangladeş’in özellikle kaya, mıcır gibi altyapı malzemelerine ihtiyaç duyduğunu belirten Bangladeş'in Ankara Büyükelçisi M. Allama Siddiki, ülkedeki ilaç sektörünün her yıl yüzde 25 büyüdüğüne dikkati çekip, Bangladeş’ten 140 ülkeye ilaç ihraç edildiğini kaydederek, Türk yatırımcıları bu sektöre yatırım yapmaya davet etti.
 
TİCARET HACMİ 2 MİLYAR DOLARA ÇIKABİLİR
 
Bangladeş’in Güney Asya’da değerlendirilmeyi bekleyen büyük bir potansiyeli olduğunu aktaran DEİK'in Türkiye-Bangladeş İş Konseyi Başkanı Laura Gök, Türkiye-Bangladeş ikili ticaret hacminin 2017 yılı itibarıyla 1,1 milyar dolar olduğunu belirterek, ülkedeki potansiyelin doğru değerlendirilmesi hâlinde 2020 sonuna kadar ticaret hacminin 2 milyar dolara çıkabileceğini vurguladı.
 
TÜRK İŞ İNSANLARI ÜLKEDEKİ YATIRIM FIRSATLARINI DEĞERLENDİRSİN
 
Gök, Bangladeş’in inşaat, gıda, sağlık turizmi ve ilaç gibi sektörlerde yatırımcılara ihtiyaç duyduğunu bildirerek, Çin’in son yıllarda Bangladeş pazarındaki yatırımlarını yükselttiğini, Türk iş insanlarının da ülkedeki yatırım fırsatlarını değerlendirmesini istedi.
 
BANGLADEŞLİLER, SEYAHAT ROTALARINA TÜRKİYE’Yİ DE EKLEDİ
 
Yükselen dizi ihracatıyla birlikte Bangladeşlilerin Türkiye’ye olan ilgisinin her geçen gün daha çok arttığını ifade den Gök, Bangladeşli insanların seyahat rotalarına Türkiye’yi de eklediklerini söyledi.
 
DAKKA’YA TİCARET ATAŞESİ ATANMASI TALEBİ
 
Bangladeş’te bir Türkiye tanıtım ofisi açılması ve iki ülke arasındaki uçuş seferlerinin yükseltilmesi hâlinde Bangladeşlilerin sağlık turizminde Avrupa ülkeleri yerine Türkiye’yi tercih edeceklerini öne süren Laura Gök, Dakka’ya bir ticaret ataşesi atanmasını talep ettiklerini dile getirdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol