kapat ikonu

Türkiye'den Avrupa'ya 1,4 milyar çorap

Türkiye, geçen senenin 10 ayında ihraç ettiği 1,4 milyar çoraptan yaklaşık 900 milyon dolar gelir elde ederken, en çok çorap Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya gibi ülkelere ihraç edildi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye'den 2018’in ocak-ekim döneminde 1,4 milyar adet çorap ihracatı gerçekleşirken, ihracattan elde edilen gelir ise 898,8 milyon dolara dayandı. Söz konusu dönemde en çok çorap, Birleşik Krallık, Almanya, Fransa, Hollanda ve İspanya gibi Avrupa ülkelerine gönderildi.
 
EN FAZLA ÇORAP BİRLEŞİK KRALLIK’A SATILDI
 
Çorap ihracatından en fazla gelirin elde edildiği ülke, 215,3 milyon dolarla Birleşik Krallık olurken, bu ülkeye 357,5 milyon adet çorap satışı yapıldı. Birleşik Krallık’ın ardından 183,4 milyon dolarla Almanya, 95,2 milyon dolarla Fransa, 56,6 milyon dolarla Hollanda ve 42,5 milyon dolarla İspanya geldi.
 
Uluslararası Ticaret Merkezi verilerine göre; Türkiye, Çin'in ardından dünyanın en büyük ikinci çorap ihracatçısı konumunda bulunuyor. Türkiye’nin aynı dönemde ithal ettiği çorap miktarı da 16,6 milyon olarak kayıtlara geçerken, bu ürünlere 18,6 milyon dolar ödeme yapıldı.
 
TÜRKİYE DÜNYA ÇORAP ÜRETİMİNİN YÜZDE 9’UNU TEK BAŞINA KARŞILIYOR
 
Gazetecilere konuşan Çorap Sanayicileri Derneği Başkanı İlker Öztaş, Türkiye'nin dünya çorap üretiminin yaklaşık yüzde 9'unu tek başına karşıladığını dile getirerek, Türk çorap sektörünün Avrupa'da önemli bir pazar payına sahip olduğunu bildirdi. Sektörün Avrupa Birliği (AB) ülkelerinde pazar payı yüzde 16'nın üzerinde olduğunu ifade eden Öztaş, Türkiye’nin Çin'in ardından en büyük tedarikçi konumunda bulunduğunu vurgulayarak, Türkiye’nin İngiltere'de yüzde 32 dolayında pazar payıyla birinci sırada olduğunu, Almanya'da da yüzde 20 pazar payıyla Çin’in hemen ardından ikinci sırada yer aldığını belirtti.
 
ÇORAP ÜRETİMİNİN YÜZDE 85’İ İHRAÇ EDİLİYOR
 
Çorap üretiminin yüzde 85'inin ihraç edildiğine işaret eden Öztaş, ihracatın yüzde 90'ının AB ülkelerine yapıldığını vurgulayarak, Rusya Federasyonu, Doğu Avrupa, Balkan ülkeleri, Orta Doğu ülkeleri ve Türk cumhuriyetlerinin artan potansiyel pazarlar arasında bulunduğunu aktardı. Öztaş, çorap tüketme ve eskitme bilincinin çok düşük olduğu Afrika ülkelerini de fırsat olarak gördüklerini anlatarak, ABD pazarının da sektör açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Doların güçlenmesiyle ABD pazarına yeni bir hamle yapıp daha iyi pozisyonlara gelineceğini ileri süren Öztaş, sektörün nitelikli iş gücü, özgün tasarımcıları ve modern makine parkuruyla da rekabette önemli avantaj sağladığını savundu.
Etiketler
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol