kapat ikonu

Türkiye'den Almanya'ya Gümrük Birliği Çağrısı

Almanya'nın Gümrük Birliği Anlaşması hakkındaki sert tutumu karşısında aynı şekilde Türkiye'den gelen yanıt gecikmedi.

Almanya'nın Gümrük Birliği Anlaşması hakkındaki sert tutumu karşısında aynı şekilde Türkiye'den gelen yanıt gecikmedi.
 
Ekonomi Bakanı nihat Zeybekçi katılmış olduğu bir toplantı sonrasında önemli açıklamalarda bulundu. Bir süredir Avrupa Birliği ile Türkiye arasında Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi için önemli çalışmalar yapılıyordu. Ancak bu süreç içerisinde Almanya yapmış olduğu açıklamalarda şaşırtıcı bir şekilde anlaşmayı desteklemediklerini ve güncellenmesi için gereken oyun verilmeyeceğini özellikle belirttiler. Bu durum Türkiye ile iplerin iyice gerilmesine neden oldu. Son dönemlerde Avrupa Birliği konularında Almanya'nın Türkiye'ye yönelik katı tavırları son derece dikkat çekiyordu.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekçi Almanya tarafından yapılan bu tür açıklamalar karşısında birtakım açıklamalar yaptı. Yapmış olduğu açıklamalarda sert tavırlardan hoşlanmadıklarını belirtirken Almanya'nın bu tavrına anlam veremediklerini de dile getirdi. Ancak ilişkileri geren bu tutum karşısında Türkiye'nin de aynı şekilde yanıt vereceğinden kimsenin şüphesinin olmamasını dile getirdi. Gümrük Birliği Anlaşmasının güncellenmesi konusunda Almanya'nın bu durumu engellemeye yönelik bir hakkının bulunmadığı öğrenildi.
 
Almanya'nın Türkiye'nin hakları konusunda yapmış olduğu açıklamalar konusunda Türkiye'nin durumdan memnun olmadığı ve bu sürecin iki ülke arasındaki ilişkilere yansıdığı belirlendi. Gümrük Birliği Anlaşmasının Avrupa Birliği ile Türkiye arasında yapılan karşılıklı görüşmeler sonrasında devam ettiği ve güncellenmesi adına şimdilik görüşmelerin son derece iyi gittiği ifade edildi. Yakın zamanda konu hakkında somut adımların atılması planlanıyor.
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol