kapat ikonu

Türkiye'den 64 ülkeye balık ihracatı yapıldı

Türkiye'den 64 ülkeye ocak-kasım döneminde 47 bin 267 ton balık ihraç edilirken, bundan da 222 milyon 390 bin 102 dolar gelir sağlanıldı.

Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, Türkiye'den yılın ocak-kasım döneminde 47 bin 267 ton balık ihraç edildi. Bu ihracatın karşılığında ise 222 milyon 390 bin 102 dolar gelir elde edildi.
 
Geçen senenin aynı döneminde 37 bin 934 tonluk balık ihracatından 204 milyon 164 bin 31 dolar kazanıldığı hatırlatılırken, söz konusu dönemde ihracatta 2017'nin aynı dönemine kıyasla miktarda yüzde 25, değerde ise yüzde 9 artış yaşandığı öğrenildi.
 
EN ÇOK HOLLANDA’YA BALIK GİTTİ
 
Söz konusu dönemde Türkiye'den 64 ülkeye gerçekleştirilen balık ihracatında 36 milyon 204 bin 679 dolarla Hollanda ilk sırada yer aldı. Hollanda’nın ardından da 24 milyon 206 bin 613 dolarla İtalya, 21 milyon 26 bin 941 dolarla Rusya geldi.
 
İHRACAT GEÇEN SENEYE GÖRE ARTTI
 
DKİB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ahmet Hamdi Gürdoğan, balığın bölge ve ülke ekonomisi adına önemli bir ihraç ürünü olduğunu ifade ederek, balık ihracatının yılın 11 ayında geçen senenin aynı dönemine kıyasla arttığını, ihracat gerçekleşen ülke çeşitliliğinin de arttığını açıkladı.
 
HEM İHRACAT HEM DE ÜLKE ÇEŞİTLİLİĞİNİN ARTACAĞINA İNANILIYOR
 
Türkiye'den ocak-kasım döneminde 64 ülkeye ihracat yapıldığını hatırlatan Gürdoğan, söz konusu dönemde gerçekleşen ihracatta Hollanda’nın ilk sırada yer aldığını vurgulayarak, bu dönemde geçen senenin aynı döneminde hiç ihracat yapılmayan Vietnam, Bahreyn, Endonezya, Peru, Moldovya, Nijerya, Malezya, Türkmenistan ve İran'a da balık satıldığını duyurdu. Gürdoğan, önümüzdeki günlerde hem balık ihracatının hem de ihracat yapılan ülke çeşitliliğinin daha da artacağına inancının tam olduğunu dile getirdi.
 
KARADENİZ BALIĞINA İLGİ ARTACAK
 
Gürdoğan, balığın Avrupa Birliği standartlarında akredite edilen üretim tesislerinde işlendikten sonra ihracata gönderildiğini anlatarak, bölgeden avlanan su ürünlerinde en önemli rekabet enstrümanının lezzet olduğunu belirtti. Karadeniz'in tuzlu olduğuna işaret eden Gürdoğan, bu denizin tuzlu olmasından ve bölgede de denize dökülen derelerin taşıdığı tatlı su akarlarının bolluğunun verdiği lezzetten dolayı balıklarda çok güzel bir aroma ve damak tadının oluştuğunu ileri sürerek, bundan dolayı da yurt dışı piyasalarda Karadeniz balıklarına yoğun ilgi olduğunu, bu ilginin giderek daha da artacağını ifade etti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol