kapat ikonu

Türkiye'den 32 ülkeye kestane gönderiliyor

Türkiye'nin kestane ihracatı geçen sene kıyasla yüzde 17 yükselerek 43 milyon 300 bin dolara ulaştı.

  • Sektörel
  • 17 Ocak 2019 12:04
  • Son Güncelleme: 17 Ocak 2019 12:15
Türkiye, 2018 yılında 32 ülkeye yaptığı kestane ihracatından 43 milyon 300 bin dolarlık döviz geliri elde etti.
 
Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) tarafından paylaşılan bilgilere göre, Türkiye 2017 yılında 9 bin 886 ton kestane ihracatına imza atarak, 37 milyon dolarlık dış satım gerçekleştirdi. 2018 yılında da 13 bin ton kestane satan Türkiye, 2017'ye nazaran yüzde 17 yükselişle 43 milyon 300 bin dolarlık ihracata imza attı.
 
EN ÇOK KESTANE İTALYA’YA GÖNDERİLDİ
 
Türkiye'nin kestane ihracatında ilk sırada geleneksel pazarlardan İtalya yer alırken, Türk kestane ihracatçısı İtalya'ya 32 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. İtalya’yı da 6 milyon 616 bin dolarla Lübnan ile 948 bin dolarla Almanya takip etti. Kestanede ihracatta en fazla artışı da 5 bin dolardan 42 bin dolar artan Katar pazarında meydana geldi.
 
50 MİLYON DOLAR HEDEFİ
 
Konu ile ilgili gazetecilere demeç veren Ege Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Hayrettin Uçak, Türkiye'nin dünyanın önde gelen kestane üreticileri arasında yer aldığını anımsatarak, kestane ihracatında geleneksel pazarların yanı sıra yeni pazarlara da açılmak istediklerini ifade ederek, kestane ihracatı yapılan ülkelerin başında gelen İtalya’nın, Türkiye’de üretilen kestaneyi işleyip sattığını söyledi. Burada katma değerli ihracat noktasında son tüketiciye ulaşan ürünlerin üretilmesinin şart olduğunu vurgulayan Uçak, öte yandan mevcut pazarların da güçlendirilerek, yanlarına yeni ülkelerin de eklenmesi gerektiğini dile getirdi. Uçak, kestanenin zor hasat edilen bir ürün olduğuna işaret ederek, geçen sene gerçekleştirilen yaklaşık 43 milyon dolarlık ihracatın 2019’da 50 milyon dolara çıkarmak istediklerini, verim ve iklim sorunu yaşanmaması durumunda bunun başarılacağına inancının tam olduğunu anlattı.
 
KESTANE ÜRETİMİNİN YARISI AYDIN’DAN
 
Sultanhisar Ziraat Odası Başkanı Bilal Tahran, Aydın'ın incirin yanı sıra kestane alanında da Türkiye'de öncü olduğunu ileri sürerek, kentin hem ihracatta hem de iç pazarda önemli bir yeri olduğunu savundu. Türkiye'deki 60 bin tonluk kestane üretiminin 25 bin tonunun Aydın'da yapıldığını anlatan Tahran, bundan dolayı Türkiye'de en fazla kestane üreten ilin Aydın olduğunu vurgulayarak, Aydın kestanesinin kolay soyulması ve uzun ömürlü olmasından dolayı İtalya başta olmak üzere pek çok ülkeye gönderildiğini aktardı. Tahran, bu sene hem ihracatta hem de rekoltede bir artışın yaşandığını dile getirerek, buna rağmen döviz kurlarındaki dalgalanmalardan dolayı ihracatçıların istediğini tam olarak alamadığını, fakat bu sene kestane için altın yıl olacağını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol