kapat ikonu

Türkiye'den 118 ülkeye fındık ihraç edildi

2018’in 10 aylık döneminde 118 ülkeye 1,3 milyar dolarlık fındık satıldığı açıklandı.

Türkiye'den 2018’in on aylık döneminde 118 ülkeye 1 milyar 294 milyon 259 bin dolarlık fındık ihraç edildiği duyuruldu.
 
Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği (DKİB) verilerinden yapılan derlemeye göre, 2018’in ilk 10 aylık döneminde 118 ülkeye, 220 bin 193 ton fındık satılırken, söz konusu gerçekleşen ihracattan 1 milyar 294 milyon 259 bin dolar gelirin elde edildiği bildirildi.
 
EN ÇOK ALMANYA’YA FINDIK GÖNDERİLDİ
 
Bu dönemde en fazla ihracat 316 milyon 488 bin dolarla Almanya'ya yapılırken, Almanya’yı 219 milyon 350 bin dolarla İtalya, 85 milyon 656 bin dolarla da Fransa’nın izlediği kaydedildi.
 
TRABZON’DAN 496 MİLYON DOLAR GELİR
 
Trabzon'dan yılın ilk on ayında 64 ülkeye 82 bin 947 ton fındık ihraç edildiği aktarılırken, bunun karşılığında ise 496 milyon dolar gelir elde edildi.
 
TÜRKİYE’DEN GÖNDERİLEN FINDIĞIN YÜZDE 38’İ TRABZON’DAN
 
Fındık ihracatında Trabzon'un birinci sırada yer aldığını belirten DKİB Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ahmet Hamdi Gürdoğan, Türkiye’den 10 ayda ihraç edilen fındığın yüzde 38'inin Trabzon'dan gönderildiğini söyledi.
 
İHRACATTA ÇİKOLATA ÜRETİMİNİN YOĞUNLAŞTIĞI AVRUPA ÜLKELERİ BAŞI ÇEKTİ
 
Gürdoğan, fındığın daha ziyade çikolata sanayisinde kullanıldığına işaret ederek, fındık ihracatında çikolata üretiminin yoğunlaştığı Avrupa ülkelerinin başı çektiğini vurguladı. Gürdoğan, sözlerinin sonunda ise Trabzon'dan Uzak Doğu ülkelerine yönelik ihracatta da artış yaşandığını dile getirdi.
 
TMO’DAN 2 BİN TON FINDIK ALIMI
 
İhracatın yanında fındık iç piyasada da talep görmeye devam ediyor. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı takvim doğrultusunda, Toprak Mahsulleri Ofisi de (TMO) 1 Kasım'dan itibaren 2 bin ton fındık alımı gerçekleştirdi.
 
Fındık üretiminin gerçekleştiği Ordu başta olmak üzere Düzce, Giresun, Trabzon ve Sakarya’da depo kiralayan TMO, önceden randevu alan üreticilerden sivri ve diğer kalite fındığın kilogramını 13 lira, levant kalite fındığın kilogramını 14 lira ve Giresun kalite fındığın kilogramını da 14,5 liradan satın alıyor.
 
BUGÜNE KADAR 2 BİN TONU AŞKIN FINDIK ALIMI GERÇEKLEŞTİ
 
Üreticiler, 1 Kasım'dan beri TMO'ya yoğun ilgi gösteriyor. Bugüne kadar tüm illerdeki üreticilerden toplamda 2 bin tonu aşkın fındık alımının gerçekleştirildiği ifade edildi.
 
Fındık alımlarının sorunsuz devam ettiğini anlatan Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi Arslan Soydan, TMO'nun devreye girmesiyle birlikte serbest piyasada da fiyatların artış gösterdiğine dikkati çekerek, serbest piyasada fiyatın artmasıyla birlikte TMO'dan daha önce randevu alan bazı üreticilerin buralara gelmeyip, ürünlerini tüccar ve manavlara sattığını ve bunun da tam anlamıyla fındık piyasasında rekabet yarattığını savundu.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol