kapat ikonu

Türkiye'deki gençler 'boş' geziyor

Ne iş ne de okul… Türkiye hiçbir işi olmayan gençlerin sayısında OECD ülkeleri arasında birinci sırada yer aldı. Eskilerin ‘boş gezenin boş kalfası’ şeklinde tabir ettiği gençler en çok Türkiye’de bulunuyor.

İŞKUR (Türkiye İş Kurumu)’un yapmış olduğu bir araştırma sonucunda ne işe ne de okula gitmeyen gençlerin sayısı çok fazla. Hatta Türkiye bu alanda OECD birincisi. Gençler arasında yapılan bu araştırmada kadınların iş gücüne katılmak konusunda beklenen oranda olmamasının da payının büyük olduğu düşünülüyor.
 
Türkiye İş Kurumu’nun işsizlikle ilgili yapmış olduğu bir araştırmanın sonucunda ortaya çıkan bu sonuç oldukça endişe verici. Birçok üniversite mezunu genç işsiz ve sosyal güvenceleri yok. İŞKUR’un istihdam adlı yayın organında yer verilen araştırma verilerine göre, istihdam ve eğitimde yer almayan genç sayısı fazlalığında Türkiye OECD ülkeleri arasında birinc isırada yer alıyor. Kurumun araştırmasına kadar istihdamda ve eğitimde olmayan gençlerin durumuna yönelik resmi bir istatistik şu ana kadar kayıtlara geçmiş değil.
 
Yapılan açıklamada şu bilgiler paylaşıldı:
 
Türkiye genç işsizlik oranları OECD ve AB ortalamalarına yakındır ancak üye ülkeler arasında en yüksek NEET orana sahiptir.
 
Bu oran erkeklerde OECD ve AB ortalamalarına yakınken, kadınlarda görülen NEET oranı genel oranı yükseltmektedir. Çünkü Türkiye’deki kadınların iş gücüne katılım oranı düşüktür.
 
Hem ülkemizde, hem de diğer OECD ülkelerinde 15-29 yaş arasında bulunan NEET oranının, 15-24 yaş aralığındaki orandan daha yüksek olduğu görülmektedir.
 
2008 krizinin etkilerinin ardından bu oranlar ülkemizde düşüş seyrindedir.
 
Gençlerin hem okula gitmemesi hem de çalışmaması durumu, nedenleri, sonuçları ve hedef kitle açısından değerlendirilmelidir. Bu durum genç işsizlikten daha kapsamlı ve büyük bir sorundur.
 
 
 
 
 
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol