kapat ikonu

Türkiye'de yatırım ortamı yenilikçi alanlar barındırıyor

Türkiye’deki yatırım ve iş olanaklarının küresel ekonominin yenilikçi kategorilerini barındırdığını kaydeden Bakan Pekcan, bu yönde gelişmek için de uygun olduğunu aktardı.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, 82 milyon nüfusu bulunan Türkiye’nin 31 yaş ortalamasıyla Avrupa’nın en dinamik ekonomisine sahip olduğunu anımsatarak, Türk ekonomisinin dünya ekonomisine açıklık oranıyla da Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesinde bulunduğunu ilan etti.
 
Türk insanı ve Türk girişimcisinin iş kültürü dışa açık
 
Dış ticaret hacminin millî gelire oranının mart ayı içerisinde duyurulduğunda bunun hep birlikte görüleceğini iddia eden Pekcan, Türkiye’nin her zamankinden daha çok küresel ekonomiye entegre olduğunu ileri sürerek, Türkiye ekonomisinin dışa açık olduğu kadar Türk insanın ve Türk girişimcisinin iş kültürünün de dışa açık olduğunu savundu. Pekcan, Türk iş dünyasının oldukça pratik, esnek olduğundan bahsederek, Türk firmalarının küresel ölçekte iş yapma kapasitesinin çok geniş olduğunu vurguladı.
 
Türkiye’nin dünyanın hemen hemen her bölgesine ihracatı bulunuyor
 
Bugün dünyanın hemen hemen her bölgesine Türkiye’nin ihracatının bulunduğunu bilgisini paylaşan Pekcan, Türk firmalarının neredeyse 120 ülkede yatırımcı konumunda bulunduğuna dikkati çekerek, müteahhitlik firmalarının da 123 farklı ülkede başarılı projelere imza attığını hatırlattı. Pekcan, bugüne dek 380 milyar dolarlık projenin gerçekleştirildiğinin altını çizerek, hizmet ihracatının 47,8 milyar dolar, mal ihracatının ise 168,1 milyar dolara ulaştığını bildirdi.
 
Türkiye en fazla ilerleme gösteren 10 ülkeden biri hâline geldi
 
Türkiye’nin en temel hedeflerinden birinin, sahip olduğu dinamizmini daha fazla yenilikçilik ile birleştirdikten sonra, daha çok katma değer yaratan, daha fazla teknoloji ve bilgi temelli bir ekonomi hâline gelmek olduğunu dile getiren Pekcan, son dönemlerde, ülkedeki yatırım ve iş olanaklarının iyileştirilmesi için önemli reformlara imza atıldığına işaret ederek, bunun bir sonucu olarak geçen sene Dünya Bankası İş Yapma Kolaylığı endeksinde 17 sıra birden çıkarak, 43. sıraya yükseldiğini belirtti. Pekcan, Türkiye’nin Dış Ticaret İş Yapma Kolaylığı Endeksi’nde de 29 sıra birden yükseldiğini ve 42. sıraya kadar geldiğini ifade ederek, Türkiye’nin en fazla ilerleme gösteren 10 ülkeden biri hâline geldiğini açıkladı.
 
Dijital ekonomiye geçiş sürecinde e-ticarette ciddi bir altyapının yaratıldığını söyleyen Pekcan, blok zincir gibi, ‘büyük veri’ analizi gibi yeni ve dönüştürücü kategorilerinde Türkiye’nin altyapısının olduğunu duyurdu. Pekcan, Türkiye’deki iş ve yatırım ortamının küresel ekonominin yenilikçi alanlarını barındırdığını kaydederek, bu yönde gelişmek adına da uygun olduğunu söyledi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol