kapat ikonu

Türkiye'de tarım evrim geçirmektedir

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, tarımın ülkede bilişim teknolojilerinin gelişimiyle insana, bitkiye, hayvana, çevreye duyarlı, üretimde kalite ve verimlilik artışına olanak yaratan ciddi bir evrim geçirdiğini iddia etti.

  • Gündem
  • 19 Ocak 2019 16:45
  • Son Güncelleme: 19 Ocak 2019 16:53
Almanya'nın başkenti Berlin'deki Alman Dışişleri Bakanlığında düzenlenen 11. Dünya Gıda ve Tarım Forumu vesilesiyle gerçekleştirilen Tarım Bakanları Konferansı başladı. Forumda konuşan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, 70 ülkeden tarım bakanlarının katıldığı konferansta, tarımın ve kırsal bölgelerde yapısal değişiklikleri konusunda çeşitlik bilgiler paylaştı.
 
TARIM İKLİM DEĞİŞİKLİĞİ GİBİ EK SORUNLARLA KARŞILAŞTI
 
Her topluluk için hayati öneme sahip olan tarımın dünyanın üzerinde en çok durduğu konulardan biri olduğuna dikkati çeken Pakdemirli, tarım teknolojilerinin sürdürülebilir tarımsal kalkınma ve gıda güvenliği için öneminin gün geçtikçe arttığını dile getirerek, küresel nüfusun, 2050 yılına kadar 10 milyar civarına ulaşmasının tahmin edildiğini ve giderek yükselen nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak adına küresel gıda üretiminin ikiye katlanması gerektiğini belirtti. Pakdemirli, doğal kaynakların kısıtlı olduğundan bahsederek, tarımın iklim değişikliği gibi ek sorunlarla karşılaştığını bildirdi.
 
SORUNLARLA MÜCADELE ETMEK İÇİN ÇÖZÜM TEKNOLOJİDE
 
Bu tarz sorunlarla mücadele etmek adına çözümler bulmak zorunda olduklarını ifade eden Pakdemirli, günümüz dünyasında, çözümün teknolojinin kullanımı olduğuna işaret ederek, tarımda girdi optimizasyonu sağlayan karar destek sistemlerinin ve endüstri 4.0, akıllı tarım gibi bilişim teknolojilerinden faydalanılmasının toprak ve su kaynaklarının sürdürülebilir kullanımında çok önemli bir yere sahip olduğunu ve teknolojinin de bu önemli sektörün entegre bir parçası olmayı sürdürdüğünü söyledi.
 
TARIMDA HEDEFLERE ULAŞMAK İÇİN ÜÇ ANAHTAR UNSUR GEREKLİ
 
Geçmişten beri yapılan uygulamaların, tarımda hedeflenen verim ve üretim miktarına ulaşmak için üç anahtar unsurun gerekli olduğunu gösterdiğini anlatan Pakdemirli, bu üç unsuru “bilgi”, “teknoloji” ve “yönetim” olarak sıralayarak, endüstri devriminin mekanizasyonu ve sentetik gübreleri ile teknoloji çağının genetik mühendisliğini ortaya çıkardığını savundu. Pakdemirli, bugün de bilgi çağının hassas tarımı ortaya çıkardığını vurgulayarak, günümüzün tarımsal faaliyetlerinin yalnızca tarım yapanlar, çiftçiler tarafından değil aynı anda toplumun büyük bir kesimi tarafından da sorgulandığını kaydetti.
 
Özellikle kârlılık sorunu ve çevresel etkinin getirdiği çekincelerin, tarımla uğraşan kesimi yeni teknolojiler araştırmaya ve bunları uygulamaya yöneltmesine neden olduğunu ifade eden Pakdemirli, tarımda teknolojinin daha fazla kullanılması, GPS (küresel konumlama sistemi) ile pozisyon belirleme, kablosuz iletişim ve bilgi teknolojileri çiftçilerin yani tarım kesiminin arazi ile olan ilişkilerini değiştirdiğini vurguladı.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol