kapat ikonu

Türkiye'de 'iş güvenliği'

Türkiye'de kısa bir süre önce yapılan düzenlemelerle iş sağlığı ve iş güvenliği konusunda daha hassas bir döneme girildi. Ancak firmalar henüz iş sağlığı ve iş güvenliği konusunun öneminin farkına varabilmiş değil.

Türkiye iş sağlığı ve iş güvenliği hususunda ne kadar yol alabildi? Firmalar yeni düzenlemelere adapte olabildi mi? DETAM İş Geliştirme Direktörü Turan Tan ile konuştuk.
 
Türkiye’de yakın zamanda iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili düzenlemeler yapıldı. İşverenlere birçok yeni uygulama ve zorunluluk sunuldu. İş güvenliği ve iş sağlığı hususunda çıkarılan yasalar gereğince eskiyle kıyasla teoride işçi sağlığı ve güvenliği daha çok önemseniyor. Ancak bu durumu uygulamaya geçirmek oldukça zor.
 
Türkiye’de yıllardır iş güvenliği ve iş sağlığı alanında herhangi düzenli bir çalışma gerçekleştirilmedi. Bu yüzden iş sağlığı ve iş güvenliği ile ilgili bir kültür oluşturulamadı. Bu alanda yaşanan aksaklıkların nedeni de bu kültürün oluşturulamamış olması.
 
Çıkan yasalara uymak zorunda oldukları için firmalar sadece kağıt üzerinde iş sağlığı ve iş güvenliği alanında çalışmalar yürütüyor. Bunu bir iş yeri politikası haline getiremiyorlar. Firmaların yeni düzenlemelere uyum sağlamakta yaşadığı sıkıntıları ve Türkiye’nin iş sağlığı ve iş güvenliği alanında nerede olduğunu DETAM İş Geliştirme Direktörü Turan Tan Wise TV aracılığıyla anlattı.
 
Firmalar adaptasyon sorunu yaşıyor
 
DETAM İş Geliştirme Direktörü Turan Tan, firmaların iş sağlığı kanununa ciddi anlamda bir adaptasyon sorunu yaşadığına dikkat çekti.
 
Tan açıklamasında,"Bizim değerlendirmemiz aslında şu şekilde; birçok işverenin iş sağlığı hakkında çıkan kanuna çok fazla adapte olduğunu göremiyoruz. Bu zamana kadar kültürün oluşmamasına bağlı bir sıkıntı bu da. Yine buna istinaden hala daha işverenlerimizin sadece yasal zorunluluk olarak görmesi ve sadece bildirme üzerinden kağıt üzerinde evrak olarak görülmesi nedeniyle açık konuşmak gerekirse iç açıcı görmüyoruz.
 
Devletin iş sağlığı konusundaki yaptırımlarına da değinen Tan: "Devletin yaptırımları arasında cezai yaptırımlar mevcut. Bunlar iş yerlerinin kapatılmasına kadar gidiyor. Ancak şu an denetimlerde eksiklikler yaşandığı için çok da fazla bu firmaların bu konu ile alakalı bir yaptırıma maruz kaldığını düşünmüyoruz" ifadelerine yer verdi.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol