kapat ikonu

Türkiye'de her 5 kişiden biri kripto para kullandı!

Alman araştırma şirketi Statista'nın iddiasına göre, bu yıl Türkiye'de her 5 kişiden biri kripto para birimlerini kullandı.

  • Gündem
  • 22 Ağustos 2019 15:05
  • Son Güncelleme: 22 Ağustos 2019 15:08

Alman araştırma firması Statista tarafından ortaya atılan iddiaya göre, Türkiye’de 2019 yılında her 5 kişiden biri kripto para birimlerini kullandı. Bitcoin başta olmak üzere kripto para birimleri popüler bir hal aldı. Bitcoin’in kısa yoldan para kazanma aracı olarak görenlerin sayısı da azımsanmayacak kadar fazla.

Kripto para birimleri üzerine çalışma yapan Alman araştırma şirketi Statista'nın “Küresel Tüketici Anketi” bu duruma bir kanıt olarak ortaya çıkmaktadır. Seçili ülkelerde yaklaşık bin katılımcı ile yapılan anket sonucunda 2019 yılında Türkiye’de her beş kişiden birinin kripto para birimlerini kullandığı kaydedildi.

Kripto paralar yasal mı?

Kripto paralarla ilgili Türkiye’de hukuki bir zemin ise henüz bulunmuyor. Ancak bunun yasa dışı olduğu da söylenemez. Konuya ilişkin değerlendirmede bulunan Avrasya Blockchain ve Dijital Para Araştırmaları Derneği Başkanı Avukat Kadir Kurtuluş, "Kripto paralar Türkiye için söylersek yasadışı diyemeyiz çünkü bununla ilgili bir yasal düzenleme yok. Ama yasal da diyemeyiz çünkü yine bir yasal düzenlemesi yok. Fakat yasal düzenleme olmadığı için ciddi anlamda bir risk teşkil ediyor. Bakıldığında diğer tasarruflarınızı yönlendirdiğiniz banka ya da borsalar regülasyonlarla kontrol ediliyor. Kripto paralarda böyle bir durum yok" şeklinde konuştu.

Kripto para birimleri doların konumunu tehdit ediyorKripto para birimleri doların konumunu tehdit ediyor
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol