kapat ikonu

Türkiye'de doğalgaz kullanımı düştü

Türkiye genelinde elde edilen verilere göre, doğalgaz ihtiyacı geçen yıla oranla 2 milyar metreküpten daha fazla azalma yaşayarak 46,2 milyar metreküp seviyesine geriledi. Buna bağlı olarak, Türkiye doğalgaz enerjisi ithalatı için dışarıya 750 milyon

Türkiye'nin toplam doğalgaz ihtiyacı geçen yıl 2 milyar metreküpten fazla azalarak 46,2 milyar metreküpe geriledi.
 
 
Bu azalmaya bağlı olarak Türkiye, geçen yıl bu enerji türünün ithalatı için dışarıya yaklaşık 750 milyon dolar daha az para ödedi.
 

Türkiye'nin doğalgaz ithalatı geriledi

 
Milliyet’te yer alan habere göre, Uluslararası Enerji Ajansı (IEA) verilerinden derlediği bilgilere göre; Türkiye 2015'te 48 milyar 266 milyon metreküp doğal gaz ithalatı gerçekleştirdi.
 
Geçen yıl ithal edilen doğal gaz miktarı ise 46 milyar 164 milyon metreküpe geriledi. Buna göre, Türkiye'nin geçen yıl satın aldığı doğal gaz miktarında 2015'e göre yaklaşık yüzde 4,5'lik bir azalma yaşandı.

 

Azerbaycan, Rusya ve İran'a toplam 750 milyon dolar daha az ödeme yapıldı

 
Azerbaycan, İran ve Rusya'dan aldığımız doğal gazın bin metreküpüne yaptığımız ödemelerin ortalaması üzerinden hesaplama yapıldığında Türkiye geçen yıl doğal gaz için yaklaşık 750 milyon dolar daha az para ödedi.

 

Mavi Akım ithalatında gerileme meydana geldi

 
Türkiye'nin doğal gaz ithalatındaki azalmanın ana sebeplerinden biri, Rusya'dan satın alınan gaz miktarındaki düşüş oldu. Batı Hattı doğal gaz boru hattı aracılığıyla gelen gaz miktarı arttı. Ancak; Mavi Akım boru hattı aracılığıyla ithal edilen gaz miktarı 15,4 milyar metreküpten 12,8 milyar metreküpe geriledi.
Kaynak: Milliyet
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol