kapat ikonu

Türkiye'de 48 kente 143 yeni otel

TÜROB tarafından bu senenin ocak-ekim döneminde 48 kentte toplam 22 bin 81 yataklı 143 yeni otel projesinin teşvik belgesi aldığı açıkladı.

  • Sektörel
  • 21 Aralık 2018 17:06
  • Son Güncelleme: 21 Aralık 2018 17:16
Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) tarafından yapılan açıklamaya göre, konaklama sektöründe yatırımlar yavaşlarken, Anadolu illerindeki yatırımlarda dikkat çekici artışlar yaşandı. Antalya ve İstanbul’un en fazla otel yatırımı yapılan iki il olduğu aktarıldı.
 
48 KENTTE 22 BİN 81 YATAKLI 143 OTEL PROJESİ
 
Son iki yıldır yeni yatırımlardan önemli pay almaya devam eden Trabzon’un yanında konaklama yatırımlarının yeni gözdesi olan Van da bu alanda öne çıkıyor. Ticaret Bakanlığı tarafından verilen Yatırım Teşvik Belgelerine ilişkin veriler TÜROB tarafından derlenerek kamuoyuyla paylaşıldı. Buna göre, bu senenin ocak-ekim döneminde 48 kentte toplam 22 bin 81 yataklı 143 yeni otel projesinin teşvik belgesi aldığı duyuruldu.
 
TRABZON ÜÇÜNCÜ SIRADAKİ YERİNİ KORUYOR
 
Yeni yatırımların toplamda 2 milyar 337 milyon Türk lirası harcanarak tamamlanacağı vurgulandı. Geçen sene aynı dönemde 46 ilde toplam 28 bin 73 yataklı 153 otel projesinin 2 milyar 564 milyon Türk lirası yatırım teşviki aldığı hatırlatıldı. Buna göre proje sayısında yüzde 6,5, yatırım tutarında yüzde 8,8 gerileme meydana gelirken, iller bazında Antalya toplam 3 bin 628 yataklı 16 yeni otel projesi ile ilk sırada yer alıyor. İstanbul bu alanda ikinci, Trabzon ise üçüncü sıradaki yerini korudu.
 
YATIRIMLARIN ANADOLU’YA KAYMASI MEMNUNİYET VERİCİ
 
Söz konusu açıklamada görüşlerine yer verilen Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB) Başkanı Timur Bayındır, yatırımlara ilişkin çeşitli değerlendirmelerde bulundu. İlk yarıda yatırımlarda gerileme eğiliminin minimumda kaldığını ifade eden Bayındır, öngörüldüğü gibi ikinci yarıdan itibaren gerileme meydana geldiğini hatırlatarak, yatırımların Anadolu’ya yayılması eğiliminin memnuniyet verici olduğunu vurguları.
 
AŞIRI ARZ ARTIŞI SIKINTI HÂLİNE GELDİ
 
Bayındır, planlı yatırımlar yapılması konusuna işaret ederek, plansız yatırımların hızlanması durumunda önümüzdeki dönemlerde fazla kapasite riskinin ortaya çıkabileceğini anlattı. Antalya ve İstanbul’daki yeni yatırımların arz fazlalığına karşın artmaya devam ettiğine dikkati çeken Bayındır, yatak arzındaki aşırı artışın turizmdeki sıkıntılardan biri hâline geldiğini ve planlamanın şart oluğunu vurguladı.
 
YENİ YATIRIMLAR YERİNE MEVCUT YATIRIMLAR MODERNİZASYON EDİLMELİ
 
Yenileme teşvikleri konusunda adım atılması gerektiğini dile getiren Bayındır, Antalya, İstanbul, Aydın ve Muğla’da yıpranma sürecine giren birçok otel bulunduğunu ve bu illerde verilecek teşvik belgelerinde yeni yatırımlar yerine, daha çok mevcut yatırımların modernizasyonu ve renovasyonu yönünde düzenlemeleri yapılması gerektiğini kaydetti.
arrow up
LogoEkonomi haberlerimizden anında haberdar olmak ister misiniz?SonraAbone Ol